Производители на вина от Бургундия са се ангажирали с цялостен план за постигане на въглеродна неутралност до 2035 г., петнадесет години преди официално поставената цел на Франция, пише Франс прес.
Това е „много амбициозно“, заяви пред АФП Лоран Делоне, президент на търговската асоциация, която представлява, защитава и популяризира вината от Бургундия, регион Бургундия-Франш Конте (Le Bureau Interprofessionnel des Vins de Bourgogne – BIVB).
„Изменението на климата е нещо много сериозно“, казва той, предвид щетите, причинени на лозята от климатичните промени.
До 2035 г. производителите на бургундски вина си поставят за цел да намалят емисиите на парникови газове с 60 на сто. Останалите 40 на сто трябва да бъдат „компенсирани“ чрез мерки за съхранение на въглерод, като например засаждане на жив плет и дървета.
Планът все още е в начален стадий на развитие, като от около 3500 имения в Бургундия само 150 акаунта са открити в платформата „УайнПайлът“ (WinePilot), която дава възможност на винопроизводителите да оценяват и намаляват въглеродния си отпечатък.
„Но преди шест месеца те бяха само 60“, казва с гордост Матийо Удо, ръководител на проекта за въглеродна неутралност в асоциацията.
За да постигне заложената цел, индустрията първо трябва да се справи с най-големия екологичен „проблем“ – бутилката, чието производство генерира 25 на сто от емисиите на парникови газове.
„Тази година бутилките ни ще тежат 420 грама спрямо досегашните 520. Това означава 500 тона по-малко стъкло или 100 тона по-малко въглероден диоксид“, което се равнява на над 50 двупосочни пътувания със самолет между Париж и Ню Йорк, заяви Фредерик Друен, президент на семейния производител на висококачествени вина от Бургундия „Мезон Друен“ (Maison Drouhin).
Да „промениш“ бутилка означава да се справиш с едно табу в Бургундия, където хората често смятат, че доброто вино се нуждае от тежки стъклени съдове.
„Проучихме (мнението на) нашите клиенти“, казва Фредерик Друен. „И те не са шокирани (от промяната), дори и (да става въпрос) за страхотни вина“, допълва той.
По-леките бутилки обаче няма да са достатъчни. „Ще трябва да има промяна в практиките (на лозарство)“, предупреждава Борис Шампи, ръководител на едно от първите имения във Франция, които преминават към биодинамично лозарство (още през 1984 г.) – по-взискателна форма на биологично земеделие, която се бори с болестите по лозята и отделя по-малко парникови газове.
Резултатите се виждат ясно – докато парцелът на съседа му е покрит с гола земя, хиляди маргаритки са осеяли полята имението на Борис в Нанту, в департамент Кот д’Ор.
Между насажденията пасат овце, истински „естествени косачки на трева“, които „изключват необходимостта от трактор“, като същевременно облагородяват почвата с естествена тор.
Борис Шампи не твърди, че иска всички да последват примера му, но вярва, че някои от неговите действия могат да бъдат заимствани, като например премахването на металните капачки, които покриват тапите.
Друга практика, която според него трябва да бъде преустановена, е изгарянето на лозовите пръчки (отрязани при подрязване), при което се отделя въглероден диоксид във въздуха, докато ако бъдат смачкани, те могат да осигурят на почвата ценни органични вещества.
Освен в лозята, неутралност ще бъде постигната и в избите, прогнозира водещият производител на вино „Шаблизиен“ (La Chablisienne) от региона Шабли, в департамент Йон.
Когато идва време за нова винарна за складиране, „Шаблизиен“ избира обновяването на стара, а не строителството на нова сграда.
„Нова винарна щеше да струва 8 милиона евро в сравнение с 2,5 милиона за тази. А тук температурата остава 12-14 градуса целогодишно, така че няма нужда от климатик, което спестява много енергия. Това е чудесно за нас и за планетата“, отчита Дамиен Льоклер, генерален мениджър на „Шаблизиен“.
Според него целта за въглеродна неутралност до 2035 г. „изглежда реалистична“. „Така или иначе, дори и да изминем три четвърти от пътя, пак ще сме го извървяли почти целия“, заявява Льоклер.