Долният дом на френския парламент одобри предложение, което предоставя възможност на възрастни с нелечими заболявания да получат достъп до смъртоносни медикаменти при изпълнение на определени условия. Тази инициатива е отговор на нарастващото обществено желание в Европа за законодателни решения относно асистираната смърт, информира Асошиейтед прес.
Законопроектът получи подкрепа от Националното събрание с 305 гласа „за“ и 199 „против“. Следващата стъпка е разглеждането му в Сената, а окончателното гласуване може да отнеме месеци поради сложните законодателни процедури във Франция.
Предложението за асистирана смърт осигурява достъп до летални медикаменти за пълнолетни граждани на Франция или лица, живущи в страната, които страдат от сериозни и нелечими заболявания в напреднала или терминална фаза. Пациентът трябва да бъде в състояние на „непоносими и неизлечими страдания“, а желанието му трябва да бъде абсолютно доброволно.
Законопроектът уточнява, че пациентът трябва лично да приеме медикамента, освен в случай, че физическото му състояние не го позволява – в такъв случай е разрешена помощ от медицински специалист. Хора с тежки психични заболявания и пациенти с невродегенеративни заболявания, като Алцхаймер, не могат да се възползват от тази процедура.
След подаване на молба, пациентът ще премине през период на размисъл, преди да потвърди своето решение. След одобрение, той ще получи рецепта за леталния медикамент, който може да бъде приет в домашна обстановка, в дом за стари хора или в лечебно заведение.
Президентът Еманюел Макрон изрази опасения, че ако парламентът прекрати дебатите, той може да организира референдум по тази тема. Първоначалните дискусии бяха прекратени миналата година, когато Макрон разпусна парламента, което предизвика политическа криза в страната.
Междувременно, Междурелигиозният съвет на Франция, който обединява представители на католическата, православната, протестантската, юдейската, мюсюлманската и будистката общност, остро критикува предложението, предупреждавайки за „антропологична пропаст“ и опасен натиск върху уязвими групи като възрастни и хора с увреждания.
Френските дебати вървят успоредно с аналогични законодателни инициативи във Великобритания. Асистираното самоубийство е легализирано в Швейцария и в няколко щата в САЩ, а евтаназията – при определени условия – е легализирана в Нидерландия, Белгия, Люксембург, Испания, Португалия, Канада, Австралия и Колумбия.