Начало Култура Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения ще бъде представен чрез...

Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения ще бъде представен чрез различни дейности по проект

34
Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения ще бъде представен чрез различни дейности по проект

Народното читалище в Антоново, наречено „Христо Ботев – 1921“, беше одобрено за финансова помощ по проекта „Съхранение и приемственост: Фолклорът на Антоново през погледа на новите поколения“. Целта на инициативата е да напредне и подобри уменията на хората, които се занимават с фолклорни танци и автентичен фолклор. Председателят на читалището, Росица Харалампиева, заяви пред БТА, че проектът ще насочи вниманието към запазването и популяризацията на културното наследство на региона.

Екипът, задължен с разработването на проекта, има за цел да привлече нови участници, да насърчи творческите способности на децата, младежите и уязвимите групи, както и да запази и възстанови традиционни занаяти и обичаи, които са под заплаха. Проектът е финансиран от Националния фонд „Култура“ по програма „Любителско изкуство“, посочи Харалампиева.

Харалампиева обясни, че действията по проекта ще започнат през началото на февруари и ще включват хореографи, краеведи и занаятчии. От гледната точка на планирането е предвидено организиране на фестивал с името „Вълшебства от брашно“ – първото издание.

Проектът предвижда производството и разпространението на културни продукти чрез фолклорни ателиета, работилници и майсторски класове. Участниците ще имат възможност да се обучават във фолклорни танци и музика и да усъвършенстват традиционни техники и умения от майстори на автентичен фолклор. Специално внимание ще бъде обърнато на възстановяването на местни обичаи и празници, които запазват историческата памет и националната идентичност на общността, поясни Харалампиева.

Екипът предвижда привличането на нови участници, особено деца и младежи, чрез образователни инициативи, които популяризират традициите и културното наследство на региона. Предвидени са мултикултурни събития, фестивали и публични представяния, които ще обединят хора от различни етнически групи, за да покажат разнообразието на местния фолклор и култура.

Очакваните резултати включват устойчиво развитие на местното фолклорно изкуство, запазване на застрашени занаяти и обичаи, както и насърчаване на културния обмен между поколенията и различните етнически общности в региона.

Проектът ще допринесе за повишаване на културната осведоменост, както и за засилване на идентичността и историческата памет на местната общност. В допълнение, той ще предложи иновативни стратегии за запазване и предаване на нематериалното културно наследство на бъдещите поколения, уверяват от читалището.

Реализацията на проекта ще продължи до ноември.