Финландските власти разследват танкер, смятан за част от руския „сенчест флот“, който е прекъснал подводен кабел, свързващ страната с Естония, съобщи Агенция Франс Прес, позовавайки се на информация от местната полиция.
Танкерът плава под флага на Островите Кук и превозва безоловен бензин, натоварен в руско пристанище. Финландската полиция е започнала разследване по случая за възможен саботаж.
Подводният електрически кабел с капацитет 1016 мегавата беше прекъснат вчера.
Непланирано прекъсване на междусистемната връзка „Истлинг 2“ е станало в 10:26 ч. по Гринуич, съобщи операторът „Фингрид“ в изявление на регулаторния уебсайт на „Нордпул“, което е намалило наличния му капацитет до 358 мегавата от инсталирана мощност от 1016 мегавата.
„Дори по Коледа властите са в готовност да разследват случилото се“, каза Орпо в публикация в мрежата „Екс“.
Това е пореден инцидент в Балтийско море след началото на руската инвазия в Украйна, която затвърди напрежението в региона преди почти три години.
Преди дни стана ясно, че Китай е предоставил информация и документи за съвместното разследване на два прекъснати подводни кабела в Балтийско море и е поканил Германия, Швеция, Финландия и Дания да участват в разследването и да го завършат.
Говорителката на Министерството на външните работи на Китай Мао Нин каза това на брифинг, когато беше попитана за статия на в. „Файненшъл Таймс“, според която Швеция е критикувала Китай за това, че е отказал пълен достъп въпреки започнатото разследване и че не е позволил на нейния прокурор да се качи на борда на заподозрения кораб „И Пън 3“.
Миналата седмица Китай позволи на представители на Германия, Швеция, Финландия и Дания да се качат на борда на кораба за целите на разследването.
„За да сътрудничи на разследването, „И Пън 3“ беше спрян за дълъг период от време и за да се запази физическото и психическото здраве на екипажа, компанията собственик на кораба реши да възобнови пътуването му след цялостна оценка и консултации със заинтересованите страни“, заяви Мао.
Тя добави, че Китай е уведомил предварително всички заинтересовани страни и е готов да поддържа комуникация и сътрудничество.
Разследването срещу „И Пън 3“ започна след прекъсване през ноември на два оптични кабела – единият свързващ Финландия и Германия, а другият – Швеция и Литва – което породи подозрения за саботаж и опасения за сигурността на критичната инфраструктура.
Термините „сенчеста флота“, „тъмна флота“ и „сива флота“ се наложиха след налагането на санкциите върху руския енергиен износ. В тази категория влизат и всички плавателни съдове, които нямат западна застраховка и са собственост на компании извън ЕС и Г7+, което е част от тактиките на Русия, за заобикаляне на санкциите.
Източник БТА