Начало България Ученици строят домове за птици от отпадъчни материали по международен проект

Ученици строят домове за птици от отпадъчни материали по международен проект

49
Ученици строят домове за птици от отпадъчни материали по международен проект

Ученици преобразуват отпадъчни материали в къщички за птици, свързвайки обучение и творчество с екологичната съвест. Тази иновативна STEAM инициатива е създадена от Дорина Христова, преподавател в 21-во Средно училище „Христо Ботев“ в София. Образователната практика е част от проекта S.TEMPO, реализиран с подкрепата на програмата „Еразъм+“ и издателството „Клет България“, посочват организаторите.

Участниците разглеждат разнообразния свят на птиците, изучават материалите и осъзнават важността на намаляването на отпадъците по забавен и вдъхновяващ начин.

„Интерактивните STEAM активности, подобни на тази, създават връзка между теорията и реалния свят, с който децата ще се срещнат в бъдеще. Сигурна съм, че това е правилният метод за подобряване на образователната система, и съм впечатлена от отдадеността и ентусиазма на учениците да изследват заобикалящия ги свят,“ споделя Бояна Табакова, ръководител на отдел „Дигитални продукти, европейски и национални програми и бизнес развитие“ в „Клет България“.

Иновативният подход на Дорина Христова е насочен към насърчаване на екипната работа, креативността и разбирането за екосистеми и устойчиво развитие сред учениците, които започват обучението си. Той е разработен на базата на специална методология за организиране на STEM дейности и насърчава практичното учене. По време на заниманията децата се разделят на отбори, подбират материали за изграждане на къщички и работят заедно, оценявайки и представяйки проектите си. По този начин те изграждат увереност, умения за представяне, логическо мислене и знания по математика и екология, подготвяйки се за предизвикателствата на съвременния живот.

Тази креативна образователна инициатива е част от проекта S.TEMPO (STEM/STEAM in Primary School: Mission Possible), стартирал през 2023 г., с основна цел да внедри устойчив и приложим STEM/STEAM подход в началното образование. Досега над 50 начални учители от 15 училища в България, Сърбия и Словения участват в него, свързани чрез партньорство между университетите в София, Белград и Любляна, както и образователните издателства „Клет България“, „Клет Сърбия“ и „Рокус Клет“. Участниците обменят опит и добри практики в продължение на две години, създавайки интерактивни образователни решения, които вдъхновяват множество ученици и обогатяват учебния процес, отбелязват организаторите.