Унгария отправи молба до САЩ за освобождаване на руската банка „Газпромбанк“ от наложените санкции, свързани с плащанията за природен газ. Външният министър на Унгария Петер Сиярто смята, че такива ограничения може да засегнат негативно някои от съюзниците на САЩ. Това съобщение беше предадено от Ройтерс.
На 21 ноември САЩ обявиха нови санкции срещу „Газпромбанк“, след като президентът Джо Байдън въведе допълнителни мерки в контекста на събитията в Украйна, преди да напусне поста си през януари.
Санкциите забраняват на финансовия институт, контролиран от държавата, да извършва нови финансови операции, свързани с американската финансова система.
„Изпратихме молбата си вчера до съответните органи в САЩ за освобождаване на ‘Газпромбанк’ от санкции за плащанията за газ“, заяви Сиярто по време на брифинг в социалната мрежа Фейсбук.
Министърът, който говореше от Брюксел след среща на външните министри на НАТО, спомена, че американският държавен секретар Антъни Блинкън желае консултации с партньорите, които имат проблеми със санкциите.
Унгария извлича около две трети от газовия си внос от Русия, но натиска върху страната се увеличава, тъй като съседните й страни се опитват да намалят зависимостта си от руския газ след събитията в Украйна.
Според договор от 2021 г. Украйна получава 4,5 млрд. кубически метра газ годишно от Русия с продължителност 15 години.
Сиярто добави, че молбата за освобождаване от санкции е сходна с тази, предоставена на други руски финансови институции, които осъществяват плащания за руски уран, закупен от САЩ.
Министърът на Унгария обяви, че ще посети Вашингтон по-късно днес, но не посочи в какви аспекти ще бъде обсъждана темата.
Сиярто вече има планирано пътуване до Москва в понеделник, където ще проведе разговори с руския министър на енергетиката Александър Новак, и отбеляза, че Унгария търси решения относно плащането за газ от Русия след включването на „Газпромбанк“ в санкционния списък.
Според ТАСС, Унгария продължава да получава основната част от газа си от Русия чрез дългосрочни споразумения с „Газпром“. През 2022 г. страната е получила 4,8 млрд. куб.м. гориво чрез „Турски поток“ и неговото разширение през България и Сърбия. Според унгарските данни, през 2023 г. доставката на руски газ е достигнала 5,6 млрд. куб.м.
Сиярто посочи по-рано през годината, че към края на октомври Унгария е получила 6,2 млрд. куб.м. природен газ от Русия.