Украйна настъпва в руска територия, докато Русия настъпва в украинска територия. Украйна търси усъвършенстване на своите военни сили, докато в Русия наборът отслабва. Какво е текущото положение на фронта?
През този уикенд западното течение на река Сейм, което преминава през руската област Курска и тече на запад към Украйна, беше блокирано от три ниски двулентови моста.
От 20 август тези три моста са напълно разрушени след поредица атаки от страна на украински военни. Това предизвика сериозни проблеми за руските сили, които се борят да сдържат нахлуването на Украйна в Русия, което продължава вече две седмици.
Действията на украинската армия изненадаха Русия, поразиха Запада и промениха хода на руската инвазия. Крайната цел още не е изцяло ясна, но според президента на Украйна Володимир Зеленски една от целите е да се създаде буферна зона. Съветникът му Михайло Подоляк споделя, че настъплението може да подобри позициите на Украйна във възможни мирни преговори.
Нареко 400 км на юг руските сили се движат към превземането на Покровск – град, чието падане ще застраши украинските линии за снабдяване и логистика по целия фронт в Донбас.
Вниманието се фокусира върху Курск
Последният път, когато Украйна извърши такава настъпателна операция, която промени положението на бойното поле, беше в края на 2022 г. – в областите Харков и Херсон. Миналата година страната се опита да извърши още по-амбициозна контраофанзива, но без успех.
Наскоро нахлуването в Курск изненада наблюдателите, но още не е ясно дали то ще промени бъдещето на конфликта.
Предполага се, че над 1000 военни, включително някои от най-опитните украински дивизии, подкрепени от танкове и тежко въоръжение, участват в настъплението, което стартира на 6 август и бързо проби слабата гранична защита. Съобщава се, че оттогава броят на украинските войски е значително увеличен.
По информация от украински и руски официални лица и анализатори, украинските войски работят по изграждането на укрепителни позиции на няколко места, което навежда на мисълта, че целта на инвазията не е само атака върху руските позиции, а задържане на територия като „монета“ за бъдещи преговори.
„Това е риск, който са решили да поемат. Те са добре обмислили действията си“, споделя бившият полковник от финландската армия, сега старши изследовател в Националния университет по отбраната в Хелзинки, Пенти Форстрьом.
„Хората си казваха: „Това е затихване на войната, нищо интересно няма да се случи, битките продължават, но нищо се не променя, така че е моментът да се предприеме нещо“. Така че, украинците действат предвидливо, натърпчвайки Русия да реагира“, коментира Форстрьом.
Унищожаването на мостовете над река Сейм близо до Глушково затруднява движението на руските сили и организирането на ефективна отбрана на южния бряг на реката.
Западните наблюдатели бяха изненадани не само от успеха на украинците, но и от неефективната реакция на Русия.
„Русия все още изготвя реакцията си на настъплението”, казва генерал Кристофър Каволи, висш командир на НАТО, на 15 август. „Реакцията е бавна и разпределена. Част от проблема е, че не е ясно кой е командващ.“
Ситуацията може да се промени с пристигането на по-опитни руски части. Снимките от сателити също показват, че руските сили са опитали да поставят временни понтони над река Сейм.
Къде са наборниците?
Нахлуването на украинските войски накара поне 130 000 души да бъдат евакуирани. Този поток изчерпа ресурсите на регионалните власти в Курск. За Кремъл се настанява друг, по-голям проблем с персонала.
Според руското законодателство всички мъже на възраст между 18 и 40 години са задължени да служат във въоръжените сили. Отмяната на закон предвижда някои изключения за изпращането на наборници във военни зони, като изисква минимално четири месеца служба и специализирано обучение и забранява изпращането извън границите на страната.
Това означава, че войната в Украйна се води само с професионални военнослужещи и вербувани затворници.
Президентът на Русия Владимир Путин многократно е заявявал, че наборниците няма да бъдат изпращани в зони с битки. Но след нахлуването на Украйна в Курск това сега е под въпрос.
Според информационния портал „Important Stories“ през първата седмица на нахлуването в Курск са изчезнали поне 22 руски наборници. Майките на наборници от северната област Мурманск подписаха петиция, изискваща тяхната деца да не бъдат изпратени в област Курск.
Семейства на наборни войници от областта Башкортостан съобщиха на организацията „Vyorstka“, че някои от техните близки, които бяха разположени в Курск, са изчезнали и може би са пленени.
„Защо изпращате наборници там?“, пита една жена пред радиовата станция „Sibir Realii“, която отказва да бъде самоуправляваща като Олга.
Неправителствената организация „Go to Forest“, която помага на руснаците, мобилизирани или извикани в армията, съобщава, че получава десетки обаждания от родители, чиито синове са изчезнали или са били изпратени да се бият с украинските войски.
„Официално всички те не трябва да бъдат изпращани в зоната на битките, но техните командири сега се притесняват много повече, че ще бъдат пресечени, ако не изпълнят заповедта (за изпращане в Курск) веднага“, казва Григорий Свердлин, основател на организацията, пред руската служба на Радио Свободна Европа.
Оксана Деева, жена от областта Воронеж, чийто син беше призован в армията през 2023 г. и служеше в село Коренево край Курск, пусна петиция в Change.org, която призовава Путин да заповяда изтеглянето на всички наборници.
„Днес имаме пълномащабна атака на нашата територия. Спасете животите на солдатите, които не са готови за конфликт. Обещахте на родителите, че [наборниците] няма да бъдат изпратени на фронт! Вярваме във вас“, пише в петицията.
Деева не отговори на многото съобщения на Радио Свободна Европа за допълнителни коментари.
Покровск е на ръба на падане
Успехите на Украйна прелицаят по-тежките новини от юга, на други участъци от 1100-километровия фронт. Руските командири, разполагащи с повече сили, оръжия и готовност за пешеходни атаки, разбиват украинската защита на три места в района на Часив Яр, Торецк и Покровск по хилядки километра ред предния фронтен участък – Часив Яр, Торецк и Покровск.
Според анализи и разузнавателни данни Покровск е под сериозна заплаха. На 20 август се съобщи, че руските сили се намират на 11 км от града, където цивилното население е около 50 000 души. Властите призоваха гражданите да напуснат града, както и съседния Мирноград.
Покровск е гарнизонен град със складове за снабдяване и центрове за травматология. Намира се на важен път, който води североизточно към Костянтиновка, голям железопътен възел.
Завземането на този път от Русия би б