Турция ще започне извличането на шистов петрол от находище в района на Диарбекир с предполагаеми залежи от 6,1 милиарда барела, съобщи министърът на енергетиката и природните ресурси на Турция Алпарслан Байрактар, цитиран от „Сабах“, предаде БТА.
При посещение в град Шърнак в Източна Турция по случай 19 май, Байрактар заяви, че Турция ще започне извличането на шистов петрол в четири района в близост до Диарбекир, за които Турската държавна енергийна компания TPAO си сътрудничи с американската петролна компания „Континентал рисорсис“ (Continental Resources).
„Според оценката на специалистите на компанията, в района на Диарбекир има залежи на шистов петрол от 6,1 милиарда барела“, отбеляза още Байрактар, като подчерта, че „към момента Турция внася по 365 милиона барела на година, което означава, че находището има потенциал да подсигури нуждите на страната за период от 15 години“.
В изказването си Байрактар отбеляза още, че продължава работата по въвеждането в експлоатация на първата атомна електроцентрала в Турция – АЕЦ „Аккую“. „В момента се наблюдава засилен интерес от страна на Китай, Южна Корея и Русия за изграждането на втора и трета атомна централа на територията на Турция“, отбеляза още Байрактар, като допълни, че „има и други страни и компании, с които се водят разговори. Една от тях е канадската компания „Канду“ (Candu).“
На този фон си струва да си припомним, че и в България има потвърдени шистови находища – особено в Добруджа, които обаче така и не бяха разработени. Причината – малобройни, но шумни протести, представяни като загриженост за околната среда. Реално обаче съществуват основателни подозрения, че истинската цел е била да бъде попречено на страната ни да има собствен добив на природен газ, за да остане зависима от вноса, който тогава основно беше от Русия. И докато България отказва възможността за енергийна независимост, Турция действа прагматично – без масови протести и без фалшиви екологични спорове, с ясна цел: да намали вноса и да забогатее от собствените си ресурси.