Когато Доналд Тръмп стъпи на поста си като 47-ия президент на САЩ в бляскава церемония в ротондата на американския Конгрес, той подписа близо 100 изключителни заповеди, които промениха множество политики от предишната администрация на Джо Байдън и внесоха нови.
Веднага след клетвата си, Тръмп обяви, че настъпва „златна ера“ за САЩ. След церемонията, пред публиката в залата „Капитъл Уан“ във Вашингтон, той подписа редица изпълнителни заповеди, определяйки насоките на своята бъдеща политика.
Сред тези заповеди бяха тези за граничната сигурност, въвеждане на извънредно положение в енергетиката на страната, помилване на около 1500 души участници в събитията в Конгреса от януари 2021 г. и временна спиране на закона, който забранява използването на приложението TikTok.
Тръмп отказа членството на САЩ в Световната здравна организация и се оттегли от Парижкото споразумение за климата.
Заедно с указа той изпрати писмо до ООН, обяснявайки причините за тези стъпки. Тръмп заяви, че „незабавно изтегля страната ни от нечестивото и едностранчиво споразумение за климата от Париж“.
Между другото, Тръмп спря бракониерството с федералния апарат срещу политически опоненти, което обвиняваше бившият президент Байдън и Демократическата партия. Новият глава на държавата въведе временна забрана за назначаване на федерални служители, с изключение на военните, докато не се гарантира, че постъпват компетентни и преданни хора на обществото в САЩ.“ Тръмп дори обяви, че ще преименува Мексиканския залив на Американски залив и планината Денали в Аляска ще възвърне старото си известие – МакКинли.
Тръмп обсъди възможно въвеждане на мита от 25% върху всички стоки от Канада и Мексико, започващо от 1 февруари.
„Разглеждаме въвеждането на мита от 25% за Мексико и Канада, защото позволяват на много хора (. . .) да влизат (в САЩ), както и на много фентанил“, заяви Тръмп в Белия дом няколко часа след встъпването си в длъжност.
В речта си Тръмп нарече деня на встъпването си в длъжност „ден на освобождението“ и заяви, че той е живо доказателство, че никога не трябва да се съмняваш в нещо, което е невъзможно за постигане в Америка.“ Той предложи митата да влязат в сила от 1 февруари.
Тръмп отмени глобалната данъчна сделка на ОИСР в САЩ.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, който обяви, че глобалният минимален корпоративен данък, подкрепен от правителството на Джо Байдън и договорен с повече от сто страни, няма да има въздействие в САЩ, съобщи Ройтерс.
„Този меморандум възстановява суверенитета на нашата страна и икономическата ни конкурентоспособност, като уточнява, че глобалната данъчна сделка няма да има власт или въздействие в Съединените щати“, се казва в меморандума.
С Роялтърс отбелязва, че с този указ, Тръмп по същество изтегля САЩ от значимото споразумение от 2021 г.
Тръмп допълнително нареди на американското финансово министерство да подготви „защитни мерки“ срещу страни, които са въвели или се очаква да въведат данъчни правила, които диспропорционално засягат американски компании.
Напомняме, че Европейският съюз, Великобритания и други страни постигнаха съгласие за глобален минимален корпоративен данък от 15%.
Тръмп включи Куба отново в списъка на страните, финансиращи тероризма
След няколко часа след встъпването си в длъжност, Тръмп подписа документ, с който отмени решението на Байдън от 14 януари да премахне Куба от американския списък със страни, финансиращи тероризма.
След това Куба остана в списъка със страни, финансиращи тероризма, където самият Тръмп я включи към края на първия си мандат през 2021 г.
Решението на Байдън от миналата седмица беше свързано с ангажимента на Куба да освободи над 500 затворници.
Президентът на Куба Мигел Диас-Канел реагира в социалните мрежи, описвайки действието на Тръмп като „измама и тормоз“.
Ако Куба беше премахната от списъка със страните, финансиращи тероризма, това би допринесло за олекотяване на санкциите срещу островната държава, която страда от дълбока икономическа криза.
Тръмп призова Путин да се съгласи на споразумение с Украйна
Доналд Тръмп призова руския президент Владимир Путин да постигне споразумение с Украйна и допълни, че Путин разрушава Русия с отказа си да постигне споразумение. По-рано Путин поздрави Тръмп за встъпването му в длъжност и изрази желание за „траен мир“ с Киев, предава АФП.
Тръмп заяви, че ще се срещне с Путин, но все още няма уговорена дата за срещата. Той също обеща да сложи край на войната между Русия и Украйна възможно най-скоро.
Докато подписваше указите си, Тръмп заяви, че ще разговаря с Путин, който „ще се радва много да бъде сложен край на тази война“.
Също така американският президент изрази мнението си, че за Русия може да настъпи катастрофа, ако тя откаже да преговаря и не постигне спиране на огъня или мир с украинския президент Володимир Зеленски.
„Русия се сблъска с големи проблеми. Разгледайте икономиката, инфлацията“, каза той пред журналисти в Овалния кабинет.
„Разбирам се много добре с него (Путин) и се надявам, че той ще се съгласи на споразумение“, подчерта Тръмп.
Президентът на САЩ също спомена, че украинският президент Зеленски желае споразумение.
„Златната ера“ на САЩ
В речта си при встъпването в длъжност вчера новият президент на САЩ Доналд Тръмп избухна скромно и въздържано, обещавайки да обедини отново Съединените щати и да донесе мир на света. Той също обеща да победи своите противници и да възвърне Панамския канал. В политиката всичко е въпрос на компромиси, забелязва в. „Телеграф“.
Церемониите по встъпването в длъжност обикновено са скучни и се провеждат на открито. Тази разби традицията по два начина. Елитът на Вашингтон и големите технологични компании от една страна на залата, а хората, които вярват, че тези хора са кървожадни акули, от друга. Присъстваха бившите президенти на САЩ – семействата Клинтън и Буш. Барак Обама и Джо Байдън дойдоха без съпругите си. След формалностите и церемониите, моментът на национално помирение продължи три минути – докато новият държавен глава не стъпи на подиума, за да обяви война срещу „корумпираната върхушка“. Сред неговите планове бяха: милитаризация на границата, край на Новата зелена сделка, преименуване на Мексиканския залив на Американски залив и възвръщане на старото име на Маккинли планината в Аляска, в момента наричана Денали.
Речта му не беше само забавна, а беше идеално обобщение на консервативните идеали на Америка. История за първопроходци, преминаващи пустини и покоряващи планини. Призив към „фермери и войници“, т.е. към „обикновения човек“, и припомняне за недобросъвестниците на Мартин Лутър Кинг.
След това Тръмп сподели, че Бог спаси