Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза 100 от встъпването си в длъжност с митинг в град Уорън, близо до Детройт, в щата Мичиган, смятан на сърцето на автомобилната индустрия в страната, обобщават световните агенции.
По време на митинга Тръмп демонстрира триумфално поведение и заяви, че това си били 100-те най-успешни дни в историята на страната. Той обаче сподели и, че предизборната кампания му липсва.
Тръмп произнесе дълга реч, в която отново разкритикува предшественика си, демократа Джо Байдън, наричайки го „сънливец“, американските медии, наричайки ги „лъжливи“, съюзническите страни, които според него „са ограбили САЩ повече, отколкото са го направили противниците на САЩ“, демократите от опозицията, дефинирани като „откачени левичари“, ръководителя на Управлението за федерален резерв Джероум Пауел, който не вършел, според него, добра работа, вятърните паркове и уокитската идеология. В речта на Тръмп бяха следователно изброени всички, които за възприемани от републиканеца за „черни овци“.
Тръмп защити в речта си протекционистката си офанзива, обеща нов златен век за икономиката и още операции по експулсиране на незаконни мигранти. През това време множеството скандираше ентусиазирано „САЩ, САЩ, САЩ!“.
От сцената на митинга една от близките съветнички на републиканеца – Марго Мартин, пък заяви: „Тръмп 2028 г., какво ще кажете за това?“, визирайки хипотезата за трети президентски мандат на Тръмп – нещо, което конституцията забранява.
Не всички американци обаче споделят мнението на Тръмп, че управлява добре. Според допитване от неделя на „Вашингтон пост“ и „Ей Би Си Нюз“ едва 39 процента от американците одобряват начина, по който Тръмп управлява.
А в изявление Демократическата партия каза, че Тръмп не е направил нищо, за да подобри живота на семействата от средната класа и те започват да съжаляват, че са гласували за него.
Според гореспоменатото допитване 64 процента от анкетираните казват, че Тръмп отива прекалено далеч в опита си да разшири президентските си правомощия. Вчера в интервю за Ей Би Си Тръмп заяви, че мрази идеята, че американците мислят, че той си дава прекалено много правомощия. „Върша едно нещо – връщам величието на Америка“, заяви Тръмп.
Западният печат коментира проявата на Тръмп в Мичиган
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза първите 100 дни от втория си мандат на митинг в Мичиган, на който изтъкна строгите мерки в борбата срещу незаконните мигранти, прилагани по границите, похвали с възмездието, което е раздал срещу предполагаемите си врагове и разкритикува неспособността на опонентите му да осуетят програмата му, пише американският вестник „Ню Йорк таймс“.
Според вестника Тръмп е бил по време на митинга в режим на „предизборна кампания“, а думите му са били изпълнени с неверни твърдения, като например лъжата, че изборите през 2020 г. са били откраднати, наред с преувеличения, шеги и обиди, изречени от него.
Тръмп се подигра с начина, по който предшественикът му Джо Байдън е изглеждал на снимки по бански и насърчи тълпата да скандира кой унизителен прякор за предшественика му предпочита, коментира още изданието. То добавя, че речта на Тръмп е била замислена като начин той да изтъкне икономическата си политика, но която го тегли надолу в политическо отношение.
„Тръмп също така се представи като човек на действието, подчертавайки бързия темп на изпълнение на издадените от него укази“, пише „Ню Йорк таймс“ и пояснява, че тази година той е подписал повече от 130 указа – почти толкова, колкото Байдън през целия си мандат.
Според изданието американският президент е изглеждал особено горд от действията си, включващи съкращаването на федерални служители, които той нарече „некомпетентни и ненужни бюрократи от дълбоката държава“.
В речта си, която съюзници на Тръмп определиха като „реч за постиженията през стоте дни от встъпването в длъжност“, президентът на САЩ изтъкна бързото темпо, което е поддържал през трите месеца на драматични промени, послужили за преориентиране на страната и породили объркване у международната общност, пише друг американски вестник – „Вашингтон пост“ . Изданието отбелязва, че за проявата си Тръмп е избрал място, което е изгубило голяма част от производствената си база – някога символ на Детройт, но също така и място, което сега усеща ефекта от предложенията му за мита и от заплахите му да окупира Канада.
„Вашингтон пост“ публикува резултати от наскоро проведени проучвания, според които подкрепата за Тръмп намалява, a 45% от американците оценяват първите 100 дни от втория му мандат по най-лош начин.
Подобно на други издания, вестникът пише, че митингът в много отношения е приличал на предизборна кампания, допълнена със стария репертоар на Тръмп. Изданието добавя, че той се е върнал към познати теми, като се е нахвърлил срещу медиите и неколкократно е заявил, че проучванията на общественото мнение са пристрастни срещу него и в действителност одобрението за него е около 60-70%.
„Вашингтон пост“ добавя, че на събитието е имало и „бурни моменти“, визирайки реакцията на публиката, която Тръмп каза, че ще управлява само два мандата, а тълпата започна да вдига три пръста и да скандира „Три! Три! Три!“.
Американското издание на „Политико“ пише, че по време на първото си посещение в Мичиган, откакто спечели изборите в този щат през ноември миналата година, Тръмп е „приветствал сломяващия си митнически режим, наричайки го политика на здравия разум и на гениалността, приветствал е твърдите миграционни мерки на южната граница и е обещал да увеличи масовите депортации“.
„Политико“ отбелязва, че преди пътуването си до щата за участие в митинга Тръмп е намалил митата, които засягат местните производители на автомобили, заемащи централно място в икономиката на Мичиган, но в същото време по-късно той е подчертал, че това ще бъде само краткотрайна отсрочка, преди „да съсипе“ производителите на автомобилни части, които отказват да преместят дейността си в САЩ.
Според британския вестник „Гардиън“ изборът на Тръмп да проведе митинга си именно в Мичиган е признание не само за това, че този щат му е помогнал да победи бившата вицепрезидентка Камала Харис на президентските избори през ноември, но и за това, че щатът е потенциален бенефициент на политиката на мита, която според него ще съживи производството в САЩ.
Вестникът добавя, че залата на събитието е била едва наполовина пълна, а много хора са си тръгнали преди края на неговото „хаотично и лавиращо между различни теми 89-минутно изказване“.
Друг британски вестник – „Телеграф“, обръща внимание на различна част от събитието – това, че губернаторката на Мичиган Гретчън Уитмър от Демократическата партия се е присъедини към президента на проявата му. Според „Телеграф“ нейната поява вероятно ще доведе до още по-голяма изолация сред демократите, които смятат Тръмп за токсичен и са разочаровани от привидната неспособност на партията им да му се противопостави.
Вестникът отбелязва, че 53-годишната Уитмър е основен кандидат за президент на демократите през 2028 г., но е в неудобно положение, тъй като в същото време се нуждае от подкрепата на Тръмп, за да осигури федерално финансиране за щата си.
Американското списание „Тайм“ прави исторически паралел с началото на 20-век, когато президентът Франклин Д. Рузвелт дава началото на своите легендарни първи 100 дни, въвеждайки Новия курс – поредица от закони, целящи да смекчат последиците от Голямата депресия. Оттогава първите 100 дни на всеки президент се разглеждат като отражение на неговия стил, мярка за неговата ефективност, както и предвестник на това, което предстои да се случи. Списанието добавя, че след Рузвелт е имало и други „трансформиращи първи 100 дни“, но те не са били толкова значими за бъдещето на Америка, колкото тези на президента Доналд Тръмп от 20 януари 2025 г. досега.
„Тайм“ пише, че при Тръмп се наблюдава зашеметяваща поредица от дела и политики, чиито последици имат потенциала да рефлектират в продължение на десетилетия, като освен това Тръмп е дошъл на власт с повече политически капитал и по-голяма власт, може би надхвърлящи тези на който и да е президент в историята на САЩ.
Източник: БТА