Начало Новини ТПС: Финансирането на израелски технологии достигна тригодишен връх, подхранвано от корпоративен софтуер...

ТПС: Финансирането на израелски технологии достигна тригодишен връх, подхранвано от корпоративен софтуер и големи сделки за сливане и придобиване

29
ТПС: Финансирането на израелски технологии достигна тригодишен връх, подхранвано от корпоративен софтуер и големи сделки за сливане и придобиване

Израелските технологични компании са събрали 9,3 милиарда долара в частен капитал през първата половина на 2025 г., което е най-силният шестмесечен период за сектора от 2021 година насам, според анализ за първото полугодие, публикуван днес от „Стартъп Нешънъл Сентръл“ (Startup National Central), предава израелската новинарска агенция ТПС.

Повишаването на финансирането с 54 процента в сравнение с втората половина на 2024 г. показва продължаващото възстановяване, което набра скорост през второто тримесечие на годината, дори на фона на предизвикателствата пред сигурността на страната.  

Новите данни, базирани на информация от платформата „Файндър“ (Finder) разработена от „Стартъп Нешънъл Сентръл“, показват сериозен скок, който започва в края на 2024 г. и се засилва в началото на 2025 г. Притокът на капитал се е увеличил от 3,3 милиарда долара през първото тримесечие до 6 милиарда долара през второто тримесечие, въпреки намаляването на броя на сделките, който е спаднал от 214 на 151.

„Данните показват, че пазарът продължава да демонстрира дългосрочна увереност в израелските технологии, дори по време на сложна ситуация със сигурността на страната“, заяви изпълнителният директор на „Стартъп Нешънъл Сентръл“ Ави Хасън. „Само през миналия месец, в навечерието и по време на кампанията срещу Иран, станахме свидетели на 31 инвестиционни рунда, което е ясно доказателство, че предприемачите и инвеститорите продължават да бъдат уверени“.

Това покачване на капитала идва дори и при спад от 10 процента в цялостния обем на сделките, сравнено с предишните шест месеца. Въпреки това, средният инвестиционен рунд се увеличава с 28 процента достигайки 9 милиона долара, отразявайки това, което анализаторите наричат преминаване към по-голямо, по-сериозно финансиране и по-взискателен инвестиционен климат.

„По-малко сделки, но всеки рунд е по-голям и по-фокусиран“, каза Ярив Лотан, вицепрезидент по дигитални продукти и данни в „Стартъп Нешънъл Сентръл“. „Дори в ранните етапи имаме възстановяване: предварителното начално инвестиране и началното инвестиране са нараснали с 50 процента, от 406 милиона долара на 607 милиона долара, заедно с 60 процента повишение в инвестиционните рундове от среден етап. Тези повишения, заедно с активното сключване на сделки при компаниите в „стелт“ режим, засилват тенденцията на „бум на стартиращи компании“, върху която акцентирахме в края на 2023 година“.

Корпоративният софтуер е начело сред всички технологични сектори със събрани 3,19 милиарда долара в рамките на 71 инвестиционни рунда. Киберсигурността следва с 1,98 милиарда долара от 56 сделки, число, което би оглавило списъка, ако не беше набирането на 2 милиарда долара от Серия Б инвестиране от „Сейф Суперинтелиджънс“ (Safe Superintelligence), един от най-големите инвестиционни рундове в историята на Израел. Финтех компаниите привлякоха 751 милиона долара, подпомогнати от набирането на 500 милиона долара от платформата за плащания „Рапид“ (Rapyd), докато здравните технологии регистрираха най-голям брой сделки – 69, които обаче бяха на стойност само 623 милиона долара, предимно в ранен етап.

Сливанията и придобиванията бяха друга забележителна характеристика на първата половина на годината, достигайки рекордните 39,2 милиарда долара. Придобиването на компанията за киберсигурност „Уиз“ (Wiz) от страна на „Гугъл“ за 32 милиарда долара е главната сделка, но други сериозни сделки включваха продажбите на „Некст Иншурънс“ ( Next Insurance) и „Мелио“ (Melio), съответно за 2,6 и 2,5 милиарда долара. Дори да се извади сделката за „Уиз”, активността при сливанията и придобиванията остава сериозна със сделки за 7,2 млрд. долара с 60 първи придобивания – най-много от началото на 2022 г. Глобалните стратегически купувачи са водещи в 51 процента от тези сделки, докато 42% са израелските купувачи.

Публичните капиталови пазари също показаха обновена енергичност с 13 транзакции на обща стойност 1,6 милиарда долара – в сравнение с 200 милиона долара през втората половина на 2024 г. Най-забележителното беше дългоочакваното първично публично предлагане на „иТоро“ (eToro) на борсата „Насдак“ (Nasdaq), което доведе до скок на акциите им с повече от 30 процента, отбелязвайки първото голямо първично публично предлагане на израелски технологични компании от години.

Участието на инвеститорите остана широко, въпреки че броят на отделните инвеститори намаля с 12 на сто до 447. Глобалните инвеститори продължиха да доминират, участвайки в 69 процента от всички рундове – в сравнение с 61 процента в края на 2024 г. Израелските фирми „АйЕнджълс“ (iAngels) и „Питанго“ (Pitango) бяха най-активните местни играчи, всяка от които участва в 15 сделки.

„Силата на шекела, положителните пазарни тенденции и силното присъствие на глобални играчи, както в рисковия капитал, така и в стратегическите придобивания, отразяват пазарния поглед върху средносрочния и дългосрочния икономически потенциал на Израел“, каза Хасън. „Това е още един знак, че израелската технология, с нейните уникални характеристики и възможности, остава ценна сила на световния пазар“, обобщи той.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)