Израелската спешна медицинска служба „Маген Давид Адом“ откри вчера кръводарителен център в друзакия град Исфия, разположен на север, с цел да помогне на наранените сирийски друзи, информира израелската новинарска агенция ТПС.
Временният пункт за даряване на кръв беше създаден в Исфия, и много хора от общността, мъже и жени, се събраха пред него, когато той отвори врати в 16:00 часа.
„Засега не можем да транспортираме запаси с кръв в Сирия, но имаме надежда, че нашите ранени братя ще получат необходимата медицинска помощ в Израел,“ сподели Уафа Рахрух, управител на центъра.
Рамиу, около 40-годишен жител на Исфия, заяви пред ТПС, че е дарявал кръв и преди, но сега е „особено важно“. „Това е за нашите братя,“ добави той.
В отличие от мнозинството присъстващи, Рамиу сподели, че няма роднини в Сирия. „Всички друзи сме едно семейство,“ подчерта той. „Те са мои братя.“
Според Рахрух, снощи в кръводарителния център присъстваха десет пъти повече хора от обичайното. „Хората са много загрижени за семействата си от другата страна на границата,“ добави той.
През двата часа работа в Исфия бяха събрани 40 банки с кръв.
Инициативата за създаването на този център произлиза от Салех Бадрия, ръководител на израелско-друзкия център в Исфия, който се стреми да засили израелско-друзките отношения. Бадрия е парамедик от 15 години, а някои от неговите роднини загинаха в конфликта в сирийския град Суейда. Той е сред стотиците друзи, които миналата седмица посетиха Сирия в знак на подкрепа за сирийските друзи, пострадали от нападения на местните бедуини и режима.
В тъжен тон той сподели пред ТПС, че е трудно да повярва, че близките му в Сирия са в безопасност.
„Сунитските джихадисти считат друзите за предатели, и не съм сигурен, че новият лидер на Сирия може да помогне, дори и да иска,” каза Бадрия.
Около 1100 души бяха убити в кратък период при сблъсъците между сирийските друзи и сунитски бедуини. Поддръжниците на временния президент Ахмад аш Шараа подкрепиха бедуините. В момента примирието изглежда се спазва, а Израел е започнал хуманитарна помощ в Суейда.
Друзката общност в Израел, наброяваща 152 хиляди души, призовава правителството да предприеме по-смели действия за защита на братята си в Южна Сирия. Около 40 000 сирийски друзи живеят в провинциите Суейда, Кунейтра и Дараа, които са под израелска защита. Нетаняху поиска демилитаризация на южна Сирия.
Друзите проследяват произхода си до библейския Йотор, който е подкрепял Моисей. Те заемат важни позици в израелското общество и военна служба, а еврейските и друзки войници имат „кръвен завет“. Друзите говорят арабски, но не практикуват исляма.
Друзите от Галилея и планината Кармел застанаха на страната на евреите по време на Войната за независимост на Израел през 1948 г. и избраха да се интегрират в израелското общество, активно участвайки в социалния живот.
След завладяването на Голанските възвишения през Шестдневната война през 1967 г., много от голанските друзи отказаха израелско гражданство, вярвайки, че Сирия ще върне териториите си. Въпреки това, след началото на гражданската война в Сирия през 2011 г., настроението се променя.
Израел разположи войски в буферната зона, за да попречи на сирийските бунтовници да приближат след падането на режима на Башар Асад през декември 2022 г. Израел извършва въздушни удари на военни обекти на сирийската армия и ирански боеприпаси, за да предотврати попадането им в ръцете на радикални групи.
Въпреки че израелските сили краткосрочно са навлезли в буферната зона, настоящото им присъствие е първото от учредяването ѝ през 1974 г. след споразумението за прекратяване на огъня след войната Йом Кипур.
През май израелската армия разположи полева болница близо до сирийското село Хадер с цел лечение на цивилни.
Израел счита споразумението за прекратяване на огъня от 1974 г. за невалидно, освен ако не се възстанови редът в Сирия.
(Тази информация е предоставена по споразумение между БТА и ТПС)