Начало Водещи Токът поскъпва и без предизборно отменената либерализация на пазара

Токът поскъпва и без предизборно отменената либерализация на пазара

90
електричество, ток
Снимката е илюстративна

Токът тази година ще поскъпне, въпреки че либерализацията на пазара за електроенергия беше отложена именно с тази цел – да се предотврати повишаване на цената за битовите потребители.

Предизборно в края на април парламентът реши да отложи излизането на свободния пазар за битовите потребители, което беше предвидено за 1 юли тази година, с една година. Мотивите – „социални проблеми заради резкия скок на цените и невъзможността на битовите потребители да се приспособят към новите условия“.

Първоначално служебното правителство обяви, че токът се очаква да поскъпне с около 30 процента, но в четвъртък енергийният министър Владимир Малинов обяви, че след разговор с ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ е взето решение за оптимизиране на разходите на електроцентралата.

Така исканото увеличение ще бъде под 30%.

Един от мотивите за въвежда на либерализацията на пазара на тока за битовите потребители е именно това – да може електроразпределителните дружества да имат възможност да купуват по-евтин ток от борсата.

Тенденциите на борсовите цени показват, че към момента няма основания да се смята, че заради излизането на свободния пазар ще има поскъпване на тока. Напротив – има дни, в които борсовите цени са дори отрицателни.

Причината за поевтиняване на тока на борсите е наличието на свръхпроизводство на ток от възобновяеми енергийни източници.

Нещо повече – изчисленията показват, че е възможно дори поевтиняване на цената на тока с 25 процента.

Не се очаква стремглав скок в цената на електроенергията. Изчисленията ни дори показват възможно понижаване с 25% до 2030 г. при моделиране на енергийната система и разумни управленски решения, коментира в предаването „Твоят ден“ на Нова нюз Ремина Алексиева, анализатор в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.

Според нея КЕВР изчаква подаване на информацията на производителите на електроенергия, за да вземе решение за регулирана цена. „Не бихме очаквали процедурно да има промяна в цената на тока. Отлагането на либерализацията значи изкуствено поддържане и субсидиране на въглищната електроенергия, която не е финансово рентабилна“, посочи Алексиева.

Истината е, че с отлагане на либерализацията с една година, картината няма да се промени и популистките изказвания на политиците и ходовете им, мотивирани от привличане електорални маси, вероятно ще бъдат повтаряни и следващата година.

Причината темата да се манипулира от някои политици е популисткото им отношение към един определен кръг избиратели – работещите във въглищните централи, които разчитат на държавната подкрепа, за да съществуват. На практика токът, произведен от тях е твърде скъп и не може да бъде конкурентен на пазара.

В същото време държавата продължава да плаща от общата сметка, за да поддържа един бранш, който по-късно се отблагодарява на избори.

Още новини от деня – четете тук