Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди новите цени в секторите „Електроенергетика“ и „Топлоенергетика“, които влизат в сила от 1 юли до края на юни месец догодина.
Средното увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители е 2,58 процента, а на топлинната енергия – 4,54 процента.
Електроенергия
От днес цената за клиентите на „Електрохолд“ се повишава с 1,82 процента средно, за тези на ЕВН – с 3,60 процента, а за клиентите на „Енерго-Про“ – с 2,52 процента. За клиентите на „ЕСП Златни пясъци“ цената се понижава с 1,94 процента. В утвърдените стойности са включени и цените за мрежовите услуги за високо и ниско напрежение. В утвърдените стойности са включени и цените за мрежовите услуги за високо и ниско напрежение.
По изчисления на регулатора, при средна месечна сметка от около 60 лв., повишението ще бъде между 1,08 лв. и 2,16 лв. в зависимост от доставчика. Председателят на регулатора Пламен Младеновски посочи, че ако се вземе предвид средната месечна сметка, която понастоящем е около 60 лева според данните на електроразпределителните дружества, увеличението за клиентите на „Електрохолд“ ще бъде с 1,08 лева, за тези на ЕВН – с 2,16 лева, а за клиентите на „Енерго-Про“ – с 1,50 лева.
Младеновски обяви на брифинг днес, че първоначалното предложение за увеличение е било почти двойно по-високо, но е редуцирано благодарение на три основни фактора. Първият е, че е била намалена надценката за крайните снабдители до нивото, определено за предходната година. Вторият фактор, довел до намалението на цената, е използването на отчетни данни от електроразпределителните дружества за месеците март, април и май, които не са били включени в първоначалния доклад. В резултат на тези данни мрежовите тарифи са били леко намалени. Третият, и според него най-важен фактор, са отчетените цени от търговете, проведени на Българската независима енергийна борса за годишния продукт, който закупуват крайните снабдители.
Според Младеновски това увеличение от 2,58 процента е напълно съизмеримо с инфлацията и се компенсира от ръста на доходите на гражданите. Той подчерта, че с това решение КЕВР цели да осигури плавен преход към либерализиран пазар, без сътресения за битовите потребители.
Членовете на КЕВР Таско Ерменков и Благой Голубарев подчертаха, че преходът към нов пазарен модел налага равномерно разпределение на тежестта между потребители, доставчици и производители, както и че навлизането на нови технологии като батерии поставя пред регулатора нови предизвикателства.
На въпрос за евентуално ново увеличение от 1 януари 2026 г., председателят на КЕВР коментира, че към момента няма индикации за такава промяна.
Топлинна енергия
Средното увеличение на цената на парното и топлата вода в страната е 4,54 процента, но по отделни дружества промените варират. За клиентите на „Топлофикация София“ увеличението е с 5,96 процента, за тези на „ЕВН България Топлофикация“ – с 5,18 процента, на „Топлофикация Плевен“ – с 4 процента, на „Топлофикация Бургас“ – с 4,99 процента, на „Веолия Енерджи Варна“ – с 1 процент, на „Топлофикация Враца“ – 4,90 процента, на „Топлофикация ВТ“ – с 5 процента, на „Топлофикация Разград“ – с 5,37 процента, на „Юлико-Евротрейд“ – с 3 процента, на „Топлофикация Русе“ – с 5,03 процента, на „Топлофикация Перник“ – с 4,99 процента, а за клиентите на „Топлофикация Сливен“ – с 5,11 процента.
Председателят на КЕВР подчерта, че дори с новите цени, разходите на домакинствата за топлинна енергия остават по-ниски от тези през 2022 и 2023 г. По изчисления на регулатора, при средна месечна сметка от 100 лв., увеличението ще е между 4 и 6 лв. в зависимост от населеното място. Пламен Младеновски даде за пример, че ако абонат в София плаща средна месечна сметка от около 100 лева, увеличението за него ще бъде с 6 лева. В Пловдив то ще е с 5,18 лева, в Плевен – с 4 лева, в Бургас – с 5 лева, във Велико Търново – с 5 лева, в Перник – с 4,99 лева, в Сливен – с 5,11 лева и т.н.
Според КЕВР поисканото от топлофикационните дружества средно увеличение е било 32 процента, като в отделни случаи заявките са били значително по-високи – например 93 на сто във Велико Търново, 66 процента във Враца, 49 на сто в Сливен и 37 процента в Бургас. Комисията е редуцирала исканията, за да гарантира предвидимост и поносимост за потребителите.