В деня на изборите – 27 октомври – преминаваме към зимното часово време или по-точно – към астрономическото време. Стрелките на часовника се връщат с час назад в 4.00 часа сутринта на 27 октомври и часът ще стане 3.00. Така денят ще започва и завършва с един час по-рано.
Зимното часово време ще бъде в сила до последната седмица на март 2025 г., когато отново се преминава към лятно часово време, за да се използва максимално слънчевата светлина. В последните години обаче ползата от тази промяна е силно оспорвана.
В България смяната на времето се практикува от 1979 г. Промяната на лятно и зимно часово време трябваше да приключи през 2019 г., след като бившият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер го предложи за целия Европейски съюз през 2018 г., оставяйки членовете да решат дали да запазят лятно или зимно часово време.
Европейските транспортни министри през декември 2018 г. решиха да отложат решението за премахване на сезонното преместване на стрелките на часовниците до 2021 г., но оттогава нищо не се случи.
Допитванията за отношението по темата в ЕС показват, че 84% от европейците са против смяната на часовото време.