Тази година би следвало да бъде най-успешната за туризма, каза в ефира на бТВ служебният министър на туризма Евтим Милошев.
Попитан за лична оценка за това как минава туристическият сезон по морето в България, той посочи, че откакто има такава статистика, най-успешната година за туризъм в България е 2019 г., преди да дойде ковид пандемията. В годините след нея възстановяването на туристическия сектор върви по-бавно в сравнение с останалия свят, но тази година имаме абсолютната възможност това да бъде най-успешната година за туризма, добави той.
На въпрос готов ли е да остане в управлението като служебен министър, ако бъде поканен в следващ служебен кабинет, Милошев коментира, че това е спекулативен въпрос. Това е екипна работа, трябва да знаем кой, с кого, как, за какво става въпрос, коментира министърът.
Милошев бе попитан да коментира случай от черноморски курорт, при който семейство е платило 1500 лева за преглед на дете. За нас е от изключителна важност, защото медицинската инфраструктура е част от туристическия продукт, коментира той. Този случай, който е с 1500 лв., е като случая с крокодила – единичен случай, но създава общо впечатление. Всички говорят за тези 1500 лв., добави Милошев. Според него, когато сме на „върха на туристическия сезон“, е очевидно, че медицинската инфраструктура не достига, което пък създава пазарни ниши по морето. Служебният министър добави, че медицинските центрове в курортите нямат задължение да работят с Националната здравноосигурителна каса, което иначе би регулирало цената на медицинската услуга или прегледа. В конкретния случай с прегледа за 1500 лева, министърът заяви, че е важно да се знае дали пациентът е бил информиран нагледно. Потребителят трябва да си знае правата, каза министър Милошев и отбеляза, че здравната застраховка помага в такива случаи. Милошев добави, че е имал няколко разговора с Министерството на здравеопазването. Те са си направили необходимите проверки, уточни той.
Относно създаването на Туристически гаранционен фонд, Милошев каза, че е нещо изключително важно за българския пазар. Той основно гарантира сигурност на потребителя или туриста. Това означава, че ако туроператорът, през който туристите ползват тази услуга, изпадне в несъстоятелност, не може да плати, фалира – фондът ще покрие на 100 % тези щети, обясни Милошев. По думите му в момента в България няма такъв механизъм. От 2 август тече обществено обсъждане на тази идея.