Начало Култура С творческа вечер „Да изваеш вечност“ Община Тунджа почете скулптора Минчо Огнянов

С творческа вечер „Да изваеш вечност“ Община Тунджа почете скулптора Минчо Огнянов

34
С творческа вечер „Да изваеш вечност“ Община Тунджа почете скулптора Минчо Огнянов

По време на специална творческа вечер на тема „Да извлечеш вечността“, Община Тунджа почете талантливия скулптор Минчо Огнянов. В изложбата от пана беше представено наследството му от множество великолепни скулптури, които продължават да украсяват общината. Събитието, посветено на живота и творчеството на художника, създател на герба и знамето на Тунджа, бе част от програмата по повод празника на общината.

Общинската зала бе пълна с близки, приятели и почитатели на изкуството. Кметът на Тунджа Станчо Ставрев подчерта значението на Минчо Огнянов за визията на емблемата и герба на общината: „Гениалността на този художник е възпроизведена в земята, реката и слънцето на нашата област по уникален начин”, посочи Ставрев. Той добави, че идеята за флага на общината също е от негово творение.

Освен изложбата в залата и фоайето, скулптурите на Минчо Огнянов бяха представени и във фотоалбум, създаден по повод 90-годишнината му. Неговото творчество и моменти от биографията му бяха представени чрез мултимедийна презентация. Близки и приятели на художника споделиха спомени за него. На събитието бяха прочетени и стихове, написани от самия скулптор. „Те са толкова дълбоки и изразителни, колкото и неговите творби от камък и метал“, сподели водещият на вечерта, актьорът Ангел Попов.

Творческият стил на Минчо Огнянов беше анализиран от изкуствоведката Стойка Цингова от Художествената галерия „Жорж Папазов” в Ямбол. „Ключовата характеристика на скулпторския му език са общите форми и обеми. Скулптурните му произведения са големи и понякога с изразена грубост. Това е осъзнато изразително средство, което представя волята и изразителността на изображението“, обясни Цингова.

Сред най-известните произведения на Минчо Огнянов са паметникът на Джон Атанасов в село Бояджик и орефът му, разположен на сградата на Научно-техническия съюз в Ямбол. Паметникът „Тракийци“, посветен на тракийските бежанци в регионалния град и различни монументални творби в района също са част от наследството му.

През своята творческа кариера Минчо Огнянов създаде 71 скулптурни произведения, от които 73 се намират в галерии у нас и в чужбина. В Ямболската художествена галерия „Жорж Папазов” са запазени 17 от неговите творби, заключи изкуствоведката Стойка Цингова.

Минчо Огнянов е роден в с. Чарган през 1935 г. Завърши Педагогическата гимназия в Стара Загора през 1953 г. и работи като учител и директор на прогимназия в родното си село (1954-1955). През 1957 г. бе приет във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ в София, учейки при професорите Иван Фунев, Михаил Кац и Коста Диков, където завърши през 1964 г.

От 1964 г. редовно участва в регионални и национални изложби, както и в международни конкурси. Той получи редица награди, включително за скулптура на първата изложба на южнобългарските художници в Пловдив през 1972 г. и „Златната купа“ за скулптура от Община Милано в конкурса „La Triade“ през 1980 г. През 1989 и 1991 г. участва в международни изложби на Галерия „Пагани“, Италия. Минчо Огнянов напусна този свят през октомври 2018 г. на 83-годишна възраст.