Начало България С панихида в храм „Св. Николай Софийски“ ще бъде отбелязана 81-вата годишнина...

С панихида в храм „Св. Николай Софийски“ ще бъде отбелязана 81-вата годишнина от т.нар. Кървава Коледа

44
С панихида в храм „Св. Николай Софийски“ ще бъде отбелязана 81-вата годишнина от т.нар. Кървава Коледа

В храм „Св. Николай Софийски“ в столицата ще се отбележи панихида по случай 81-годишнината от инцидента, известен като Кървавата Коледа. Събитието ще започне в 11:30 ч. и е организирано от Инициативния комитет, който е отговорен за това честване.

„В началото на януари 1945 г. хиляди българи в Македония губят живота си в един от най-тежките моменти от съвременната ни история, наречен „Кървавата Коледа“, отбелязват от организацията.

В Инициативния комитет участват: проф. д-р Георги Николов, председател на Македонския научен институт (МНИ), проф. д-р Ана Кочева, зам.-председател на МНИ, Веселин Василев, член на МНИ, Благой Шаторов от Културния център „Иван Михайлов“ в Битоля, журналистката Милена Милотинова, общественият деец Методи Иванов и Протойерей Сава (Щони) Кокудев.

В статия на проф. д.и.н. Димитър Гоцев, публикувана през 1998 г. на сайта на МНИ, се посочва, че първоначалното значимо противопоставяне на завръщането на Вардарска Македония в Югославия е въоръженото въстание на „македонската войска“ в Скопие през януари 1945 г. При нареждане за изпращане на „Сремския фронт“ в Сърбия, хиляди войници и офицери от Вардарска Македония, току-що освободени от българската армия, се надигат на бунт.

Миналата година, по повод годишнината от Кървавата Коледа, беше представен документалният филм на Милена Милотинова „Само защото бяха българи“, който напомня за събитията в Македония през 1945 г.