Начало Пари Сърбия желае да увеличи доставките на газ от Русия съгласно ново споразумение,...

Сърбия желае да увеличи доставките на газ от Русия съгласно ново споразумение, според сръбския вицепремиер Александър Вулин

34
Сърбия желае да увеличи доставките на газ от Русия съгласно ново споразумение, според сръбския вицепремиер Александър Вулин

Сръбия се стреми да увеличи доставките на газ, които получава от Русия, в рамките на ново споразумение, което в момента се обсъжда, посочи вицепремиерът на Сърбия Александър Вулин по време на Веронския евразийски икономически форум в Обединените арабски емирства, цитиран от ТАСС.

„Искаме да увеличим (доставките)“, коментира Вулин, отговаряйки на въпрос за очакваните количества руски газ по новото споразумение.

Сърбия значително зависи от Русия за газовите доставки, въпреки усилията си да разнообрази източниците на енергия, отбелязва Ройтерс, тъй като текущият договор за доставки на руски газ изтича през март догодина.

Вулин отбеляза, че през тази зима доставките на газ от Русия за Сърбия вече са увеличени. „След това ще имаме ново споразумение и мисля, че няма да има проблеми,“ добави той.

Той добави, че очаква споразумението да бъде подписано скоро и условията ще бъдат много изгодни.

„Да, ще подпишем ново споразумение скоро, и условията са наистина отлични,“ подчерта вицепремиерът на Сърбия, като спомена и плановете за подписване на ново споразумение за газ през пролетта на 2025 година със същите условия.

През ноември министърът без портфейл Ненад Попович обяви, че Сърбия планира да подпише ново споразумение за газ с Русия през пролетта на 2025 година, а през 2021 година Газпром достави 2,551 милиарда кубични метра газ на Сърбия.

Сърбия не изключва възможни проблеми с плащанията на доставките на руски газ след въвеждането на американски санкции срещу Газпромбанк, но властите в Белград обсъждат ситуацията с газопреносителя.

Сърбия, като кандидат за ЕС, отказва да се присъедини към западните санкции срещу Русия, но Вулин подчерта, че проявява интерес към възможностите, които предлага групата БРИКС.

Групата БРИКС включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, а от началото на годината се разшири с Иран, Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Етиопия.

Вулин изрази съмнение в желанието на ЕС да приеме Сърбия, тъй като влизането в съюза изисква изпълнение на редица условия, като признаването на Косово и въвеждането на санкции срещу Русия.

Сърбия не признава независимостта на Косово, а БРИКС не поставя условия за присъединяване на нови държави към групата, придържайки се към непризнаването на Косово и независимостта на Абхазия и Южна Осетия.