Начало Водещи „Стършел“ гостува на ДЕБАТИ: Регулаторите ни цена нямат

„Стършел“ гостува на ДЕБАТИ: Регулаторите ни цена нямат

99
Стършел
Опять двойка!

Колкото повече се говори за контрола на цените преди и след въвеждането на еврото, те продължават да вървят нагоре. Всичките приказки, всичките закани на държавните регулатори срещу спекулата водят до обратния ефект. Когато шефът на НАП, спецът Спецов, каже по телевизията, че минералната вода се е повишила с 40 на сто, всеки производител и търговец на минерална вода, който до този момент я е продавал на непроменена цена, я вдига (може и с 10 на сто), но да не изостава от тенденцията. А на другия ден спецът Спецов може и да уточнява, че увеличението от 40 на сто е само на някои шишета вода и в някои магазини. Но вече станалото – станало, цената назад не се връша. Купувачът ще пие една скъпа вода, въпреки че шефовете на Комисията за защита на конкуренцията, Комисията на потребителите и на НАП заплашват с железен юмрук спекулантите.

Стършел
Гостува неделно на ДЕБАТИ.БГ

Но минералната вода не е най-страшното. Както казват руснаците: водата не е водка, много не можеш да изпиеш. Пък и не е полезно да се наливаш с минерална, чешмяната е за предпочитане.

При прехода към еврото промяна на цените нагоре сигурно ще има – но на основните храни те едва ли ще са съществени. Прекалено много очи ще са вторачени в етикетите и алчните търговци рискуват големи глоби. А супермаркетите няма да позволят драстични скокове и с промоции и намаления ще запазят що-годе равновесието.

По-драстично ще е положението с услугите. Там вече няма кой да контролира. Един личен пример: на моя близка се налагаше да й извадят четири зъба, мъдреци. В софийска клиника за операцията є поискаха 6000 лева. А само за консултация (зъболекарят-хирург хвърли бегъл поглед на снимката в отсъствието на пациентката) трябваше да се платят 60 лева.

Като чу за хилядите, познатата ми се отказа от българското зъболечение и си направи същата операция в Германия, където е здравноосигурена. Колко мислите, че плати? Нула евро. Германската здравна каса пое изцяло разходите.

А у нас какво поема здравната каса за ходене при зъболекар? Намаление на една пломба и безплатно вадене на един зъб годишно. Иначе всеки стоматолог сам си е сложил свои цени – един може да ти направи пломба за 50, друг за 200 лева. Един ще ти извади зъб за 50, друг – за 150. Но нито първият, нито вторият ще ти даде касова бележка. Как служителите на спеца Спецов контролират приходите и данъците на стоматолозите и зъботехниците? Най-вероятно – на доверие… Колкото декларират. Затова не сме виждали стачкуващи зъболекари. Стачкуват млади лекари, шофьори на градския транспорт, учители, университетски преподаватели… Но не стоматолози и зъботехници. Те изглеждат доволни от живота и от облагането си. Дали е доволно населението – кой го пита. Само вижте в телевизионни репортажи, когато поднесат микрофона на обикновен човек от народа, колко зъба има в устата си този човек… И съдете за зъбния статус на народа. У нас днес зъбите са лукс, имат ги предимно заможните българи. За бедните остава само беззъбо да се зъбят на властта, на еврото, на Европа…

Сега през лятото, в сезона на ремонтите, е трудно да намериш майстор – бояджия, фаянсаджия, даже и общ работник. Не за друго – не знаят колко да ти поискат. Нямали между самите тях обща договорка за надницата, за цената на квадратния метър фаянс или теракот. Ако ти кажат цени в левове, да не се минат. Предпочитат да си почиват и изчакват да дойде еврото – тогава надницата им може да се вдигне по две.

Е, кой ще ги контролира тях? И всички останали от услугите – автомонтьори, фризьори, маникюристки и т.н. Еврозоната за тях е чудна възможност да си увеличат доходите по две.

Кой ще контролира университетите, които са се наточили да вдигат студентските такси – на места почти двойно? Заплащането в нашите университети е няколко пъти по-скъпо от таксите в Германия и Франция.

Наскоро бяха избрани регулаторни органи, които трябва да следят цените и да преследват спекулата. Начело на важна комисия – за защита на конкуренцията, с гласовете на мнозинството бе сложен небезизвестният Росен Карадимов – виден комсомолец и бесепар. Въпросният партиен кадър за трийсет и пет години преход обиколи какви ли не добре платени държавни службици, но никъде не бе запомнен със свършена работа.

Толкова ще свърши и сега… Да чакаш Росен Карадимов да защити населението от спекула и нелоялна конкуренция е като да чакаш службата за борба с градушките да те спаси от градушка.

Градушката в услугите вече ни удря по главите… Но за това не ни е виновно еврото.

Просто регулаторите ни цена нямат.

М. Вешим