Начало България Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000...

Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., според Столична община

39
Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., според Столична община

Според решението на Върховния касационен съд (ВКС) от 2023 година, държавата е собственик на парк „Врана“ и е длъжна да осигури неговото управление и поддръжка, но това все още не е реализирано. Столична община представи предложение през юни миналата година за споразумение, което да й предостави правото да управлява парка. Това бе обсъдено в изявление на Столична община относно правото и управлението на парк „Врана“.

Столична община разполага с необходимите експерти и изрази готовност да се ангажира, тъй като вярва, че това е правилният подход. Убедени, че институциите трябва да действат в интерес на обществото, те изпратиха през март тази година препоръка до Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и областния управител на София за предприемане на мерки по обезопасяване на опасни дървета на границата между парк „Врана“ и „Цариградско шосе“, добавиха от Общината, уточнявайки, че в препоръката е включена експертна оценка от служителите им.

От институцията подчертаха, че през март отново са отправили призив за напредък по въпроса за споразумение относно управлението и стопанисването на парк „Врана“ или за официалното му приемане от държавата чрез Областната управа на София.

Уведомили сме МРРБ и областния управител, че средните минимални годишни разходи за парк „Врана“ са около 500 000 лв., които покриват охрана, консумативи и основна поддръжка, както и необходимостта от множество допълнителни инвестиции за реконструкция на парка, а това е задължение на държавата, акцентираха от Столична община.

В изявление от 23 април от Министерството на регионалното развитие увериха, че са изпълнили всички свои задължения във връзка с парка „Врана“. Те уточниха, че тяхната роля е да предоставят указания за прехвърляне на собствеността на областния управител, процес, който вече е успешен. Областната администрация, от своя страна, отбеляза, че Столична община все още не е предала управлението на парк „Врана“ на държавата. Въпреки правния статус, паркът продължава да се управлява от Столична община и е под ръководството на Общинско предприятие „Паркове и градини“, добавиха от институцията.