Според икономическия и социален съвет на България е необходима бърза промяна в районирането на страната на ниво NUTS 2, като запазва ясен фокус върху социално-икономическото развитие на регионите. Съветът подчертава важността на обща национална позиция до март 2025г. и активното участие в процеса. Това е част от становището на ИСС относно „Районите за планиране в България на ниво NUTS 2“.
Според ИСС учредяването на нов район за планиране на ниво NUTS 2 за София-град е задължително, със специфични инвестиции и финансова помощ, насочени към подпомагане на развитието на региона. Този подход трябва да бъде интегриран в бъдещите стратегии за развитие на регионите на ниво 2.
В момента в България има два района на ниво NUTS 1 и шест на ниво NUTS 2, съставени от различни подразделения. Социо-икономическите изследвания показват неравенство в развитието на регионите, като високото благосъстояние на София-град пречи на равномерното разпределяне на финансовата помощ и увеличава икономическото отстъпление на другите области в региона.
Данните от населението и социално-икономическите показатели на страната показват необходимост от промени в районирането на НУТС 2, за да се отговори на изискванията за население. Важно е да се подчертае, че населението в страната намалява, докато големите градове концентрират значителна част от него.
За решаване на регионалните различия е необходимо създаването на нови райони на ниво NUTS 2, класифицирани като „по-слабо развити“, за по-голямо финансиране и съфинансиране. Вече са изготвени предложения за нови райони, обсъдени със заинтересованите страни, за да се осигури по-справедливо разпределение на средствата.
През 2025 г. Европейската комисия ще представи финансовата рамка за следващите години и се насочва България да използва тази възможност за предложения за регионално развитие. Документите за промени на NUTS трябва да бъдат подадени до 2026г. от държавите членки, за да се започне процесът на преговори.
Палатата на търговията и промишлеността в България подкрепи необходимостта от бърза реформа в районирането на страната и подчерта значението на диалога с институциите по този въпрос. Разделянето на София-град за планиране е от съществено значение за запазване на финансирането и развитието на региона.