Начало Водещи Споразумението с Украйна: Риск от дипломатичски скандал и спорове в парламента

Споразумението с Украйна: Риск от дипломатичски скандал и спорове в парламента

44
Наталия Киселова
Снимка: БТА

Няма да внеса проекта на Споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността за гласуване в пленарната зала, обяви решението си председателят на парламента Наталия Киселова по време на днешното парламентарно заседание.

То бе прекъснато, след като от „ДПС-Ново начало“ поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния проект, с който парламентът дава мандат на служебния премиер да подпише документа.

По-рано от Брюксел служебният премиер Димитър Главчев потвърди, че без подкрепа от Народното събрание няма да подпише споразумението и според него е най-добре документът да бъде одобрен от редовно правителство.

В аргументите си точката да не бъде добавена в дневния ред Киселова посочи, че става дума за споразумение, което е в компетентността на правителството, и съгласно решение на Министерския съвет (МС) от 4 ноември 2024 г. е одобрен проектът на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна като основа за водене на преговори. Упълномощава се министърът на външните работи да проведе преговорите, а министър-председателят – да подпише споразумението и Министерството на външните работи (МВнР) да предприеме необходимите действия за изпълнение на това решение, обясни председателят на НС.

Сключването на споразумение е в компетентността на правителството съгласно Конституцията като ръководещо и осъществяващо външната политика и тъй като има изрично решение на МС, министър-председателят трябва да се съобрази с него, а не да търси подкрепа и да прехвърля отговорността на Народното събрание, подчерта още председателят на НС.

Междувременно, съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ акад. Николай Денков, заяви пред журналисти в парламента, че „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) подкрепя подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността и отбраната с Украйна. По думите му това съответства на интересите на България и продължава политиките, по които се работи през последните години и затова ги подкрепят.

„Мисля, че днес ще има, надявам се малък, дипломатически скандал, защото да бъде назначена процедура по подписване и България да се откаже в последния момент, това е случай, който няма как да остане незабелязан“, добави Денков.

„Текстът на споразумението повтаря положения, които са гласувани неколкократно в Народното събрание, също така е имало решение в Министерския съвет, така че няма нищо, което да е ново, и самият министър-председател Главчев го каза“, посочи Денков.

Tой допълни, че има процедура, по която споразумението може да се подпише, след това да се поиска ратификация от Народното събрание. Според него не е коректно да бъде поет ангажимент за подписването на такъв документ и няколко часа преди отпътуването към Брюксел той да бъде изпратен в Народното събрание с искане за подкрепа.

По-рано, в кулоарите на парламента, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че според него служебните правителства са, за да правят избори и е против да подписват дългосрочни договори.

„Подобно решение когато сме в процес на правене на редовно правителство, може да го подпише МС и Главчев, не му е нужда ратификация от НС, най-правилно е, когато има редовно правителство“, посочи лидерът на ГЕРБ.

По думите му едно редовно правителство ще подпише изгоден, взаимно, документ.

Още новини от деня – четете тук