Франция отново изрази своето несъгласие с предложеното споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и латиноамериканския съюз Меркосур. Това стана ясно от интервю на френския министър на икономиката и финансите Ролан Лескюр пред няколко европейски медии, включително „Ле-з-Еко“ и „Ханделсблат“, според информация от Франс прес.
„Договорът в сегашния си вид е недопустим“, акцентира Лескюр относно споразумението с Меркосур.
Позицията на Франция може да затрудни планираното за този уикенд пътуване на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен до Бразилия, където тя възнамерява да подпише споразумението за свободна търговия с латиноамериканския съюз, в който влизат Бразилия, Аржентина, Уругвай и Парагвай.
Очаква се страните от ЕС да проведат гласуване относно търговското споразумение между 16 и 19 декември, информират запознати източници.
Преди това, във вторник, Европейският парламент ще разгледа мерки, целящи да удовлетворят притесненията на фермерите в Европа, особено на френските, които не са съгласни с споразумението.
Страната настоява за „сигурни и ефективни защитни механизми, които трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент в този вторник“, което е едно от „три основни условия“, поставени от Франция за одобрение на сделката с Меркосур, подчерта Лескюр.
Според него, друго изискване е стандартите, приложими в ЕС за селскостопанска продукция, да важат и за производителите от страните от Меркосур. Лескюр добави и нуждата от „мониторинг на вноса“.
„Докато не получим уверения по тези три точки, Франция няма да предостави своето одобрение за споразумението“, заяви министърът на икономиката и финансите.
Също така, френският делегиран министър по външната търговия Никола Форисие подчерта пред „Журнал дю диманш“, че макар договорът да има положителни аспекти, като „премахването на митата за почти 4 милиарда евро за европейските компании и отварянето на важни пазари за определени индустриални сектори“, „тези предимства не бива да се постига за сметка на чувствителни селскостопански отрасли“.
Ако бъде одобрено, споразумението ще обхване над 700 милиона души и ще създаде една от най-големите зони за свободна търговия в света.




