През първото тримесечие на 2025 година реалното потребление на домакинствата в Европейския съюз (ЕС) и еврозоната отбелязва спад. Според данни на Евростат, потреблението на глава от населението намалява с 0,3% в ЕС и с 0,2% в еврозоната на тримесечна база, след периоди на леки увеличения през последните тримесечия на 2024 г.
Основни причини за отслабването на потреблението
Въпреки стабилизацията и дори лекото подобрение на реалните доходи в ЕС, сред които през първото тримесечие на 2025 г. те намаляват с 0,2%, а в еврозоната с 0,1%, общата покупателна способност и доверието на потребителите остават под натиск.
Нарастващите цени и несигурността около икономическата ситуация в световен мащаб, както и задържането на инфлацията около 2% са фактори, ограничаващи разходите на домакинствата.
В някои страни членки на ЕС нормата на спестяване се увеличава, докато в други намалява, което показва несъответствия в поведението на потребителите на национално ниво.
Как изглежда картината в България?
Последните данни и анализи показват, че българските домакинства също усещат ефекта от макроикономическите предизвикателства. Докато в ЕС спадът на потреблението е умерен, в България предизвикателствата около доходите и разходите са по-изразени, с оглед по-ниското средно ниво на доходите и по-високата инфлация в определени периоди.
Това води до по-голяма предпазливост при потреблението, с по-ясна тенденция за спестяване на пари и отлагане на големи покупки.
Намаляването на реалните доходи в България за последната година влияе пряко върху възможностите на домакинствата да поддържат нивото си на потребление.
В същото време българските домакинства са в по-уязвимо положение в сравнение със средното за ЕС, тъй като икономическата експанзия в страната е по-слаба, макар и положителна по статистически данни.
Перспективи и прогнози
Според макроикономическите прогнози на Европейската централна банка и Евросистемата, се очаква лекото охлаждане на потреблението през първата част на 2025 г. да бъде преодоляно през втората половина на годината с постепенно възстановяване на покупателната способност на домакинствата, благодарение на стабилно нарастване на заплатите и заетостта, както и намалена инфлация.
Нормата на спестявания се очаква да остане относително висока, но с тенденция към намаляване в следващите тримесечия, подкрепяйки ръста на потреблението.
В същото време възстановяване на частните инвестиции на домакинствата, които ще подпомогнат динамиката на икономиката.
Ограниченото потребление и лекото намаление на доходите поставят домакинствата пред предизвикателства, особено в контекста на продължаващ инфлационен натиск и увеличение на жизнените разходи.
Това предизвиква по-висока чувствителност към цените на стоките и услугите, както и търсене на по-ефективно управление на бюджета.
Съветите на икономистите и финансистите са за по-стриктно планиране на разходите, търсене на изгодни оферти и промоции при пазаруване, както и търсене на допълнителни възможности за спестяване.
раткотрайната слабост в реалното потребление на домакинствата в ЕС и България през първото тримесечие на 2025 г. отразява глобални и регионални икономически тенденции, които се отразяват върху икономическото поведение на домакинствата.
Въпреки това, средносрочните прогнози са с положителна посока, като се очаква възстановяване на покупателната способност, понижаване на инфлацията и засилване на икономическия растеж.