Начало Новини "Смарт Солар Технолоджис" планира нови инвестиции през следващите години, каза в интервю...

"Смарт Солар Технолоджис" планира нови инвестиции през следващите години, каза в интервю за БТА главният изпълнителен директор Светослав Младенов

24
"Смарт Солар Технолоджис" планира нови инвестиции през следващите години, каза в интервю за БТА главният изпълнителен директор Светослав Младенов

Дружеството „Смарт Солар Технолоджис“ стана лауреат в категорията „Инвестиция на зелено“ в тазгодишния конкурс на Българската агенция за инвестиции (БАИ) „Инвеститор на годината 2024“. За проекта си за изграждане на фабрика за соларни панели и клетки на територията на разширяващата се Индустриална зона „Загоре“ в старозагорското село Еленино компанията получи и Сертификат за приоритетен инвестиционен проект по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). Инвестицията там е в размер на 240 млн. лева и се предвижда да създаде 812 нови работни места. 

От „Смарт Солар Технолоджис“ вече имат осигурен терен за извършване на производствената дейност, която може да започне в рамките от 6 до 9 месеца след осигуряване на довеждащата инфраструктура и тази на територията на индустриалната зона, какъвто ангажимент към инвеститора имат от Министерството на иновациите и растежа и от страна на индустриалната зона. Това съобщи в интервю за БТА главният изпълнителен директор и член на Съвета на директорите Светослав Младенов.

Освен изпълнението на проекта за производство на соларни панели и на клетки в с. Еленино, от компанията обмислят нови вложения в допълнителни дейности и мощности през следващите от три до четири години. За целта от „Смарт Солар Технолоджис“ могат да се възползват от предвижданите промени в насърчителните мерки в ЗНИ, сред които са осигуряването на безвъзмездна финансова подкрепа в приоритетни икономически сфери. 

Дружеството „Смарт Солар Технолоджис“ е част от „Смарт Енерджи Груп“ (Smart Energy Group), регистрирано в България през 2009 година. Сферите на дейност на групата са свързани с изпълнение на EPC проекти (проекти, които обхващат всички фази на изграждането от инженеринга, през доставките и строителството, бел авт.), изграждане и поддръжка на соларни паркове, продажба на фотоволтаични компоненти и продажба на електроенергия. Групата притежава и 10 собствени соларни парка в България, с обща инсталирана мощност от близо 24 мегаватпика (MWp), съгласно официалното корпоративно представяне на „Смарт Енерджи“.    

Следва пълният текст на интервюто:

Министерският съвет одобри на свое заседание от 21 август 2024 г. Меморандум за разбирателство между правителството на България и „Смарт Солар Технолоджис“ за изпълнение на приоритетен инвестиционен проект и оказване на институционална подкрепа при неговото осъществяване. През миналия октомври „Смарт Солар Технолоджис“ получи и Сертификат за приоритетен инвестиционен проект по Закона за насърчаване на инвестициите. Как ще оцените взаимодействието си с правителството и местните структури на управление в Община Стара Загора?

– Смятам, че България се позиционира много добре в момента на глобалния пазар по отношение на това да води разговори с потенциални инвеститори. И в тази връзка „Смарт Солар Технолоджис“ като компания, която е притежание на един от големите холдингови структури в Турция – „Смарт Гюнеш“ (Smart Gunes), предприе стъпки да инвестира и в България в завод за соларни панели. Тук ще уточня, че компанията е на пазара в България от 2009 година с първия си соларен проект и тук ще направя връзка с въпроса – тогава единствената банка, която отпусна кредит на „Смарт Солар“ е Българската банка за развитие. Специалистите по онова време в банката прецениха, че това е бизнес на бъдещето и към днешна дата, вече 16 години, този бизнес получи своето място както в България, така и в Европа. 

По отношение на връзката и предоставените възможности от страна на Община Стара Загора и на правителствено ниво, бих казал, че всички предоставиха най-доброто, което е възможно по отношение на насърчителни мерки, свързани с приоритетен сертификат. Той се издава от Българската агенция за инвестиции и с подкрепа на Министерството на иновациите и растежа (МИР).

Бих казал още, че получихме подкрепа на много високо и професионално ниво от Община Стара Загора, както и от Индустриална зона „Загоре“ по отношение на всички необходими документи, които трябваше да представят пред нас – за определяне на зоната, в която да инвестираме (инвестицията на „Смарт Солар Технолоджис“ в производството на соларни панели и клетки е във втората фаза на Индустриална зона „Загоре“ в с. Еленино, бел. авт.). Получихме подкрепа и от МИР по отношение на това, че те ще изградят инфраструктурата на тази втора зона. Има определн държавен бюджет, който е вече в процедура по отношение на изграждането на тази зона. 

В обобщение ще кажа, че по отношение на сертифицирането това е процедура, която ние следвахме и изпълнихме всички изисквания по българското законодателство и по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ), получавайки тази подкрепа както от МИР, така и междуведомствена подкрепа по линия на другите министерства, през които преминава тази процедура. В крайна сметка получихме всички предвидени възможности по ЗНИ. 

Миналата седмица беше одобрен на второ четене Законопроектът за изменение и допълнение на ЗНИ от членовете на постоянната парламентарна Комисия по икономическа политика и иновации, с което се открива възможността за предоставяне на безвъзмездна финансова подкрепа в определени приоритетни икономически направления. Вие обмисляте ли да се възползвате от възможността, в случай че промените бъдат гласувани окончателно от народните представители в пленерна зала? 

– Може да кандидатстваме, но в момента сме сертифицирани за изграждане на завод за соларни панели и клетки. Имаме такива планове, ако всичко върви според планираното към момента, а то върви така, във втора и трета фаза да е изграждане на допълнителни мощности, по линия на други допълнителни производства, които по ЗНИ ни дават право да кандидатстваме за второ сертифициране за следващата инвестиция, която планираме да направим през следващите от три до четири години.    

„Смарт Солар Технолоджис“ е тазгодишният лауреат в категорията „Инвестиция на зелено“ в конкурса на БАИ „Инвеститор на годината“. На какъв етап на изпълнение се намира инвестиционният проект на „Смарт Солар Технолоджис“, какви и в какъв размер активи придобихте досега?

– Към момента сме придобили като актив терена, на който ще инвестираме и който трябваше да определим преди да започнем сертифицирането на проекта. Следващата фаза е изграждането на самия завод. Работата по него е свързана с предпроектни проучвания, имаме и изисквания за допълнителни водоизточници, окабелявания и прочие. Те са свързани с подобряване на инфраструктурата, което изчакваме да бъде завършено от страна на Индустриална зона „Загоре“ и Община Стара Загора. При нас нещата са на финален етап по отношение на архитектурната част и на инженерната на самия проект. Машините са вече заявени – те са внос от Китай. Тази информация сме предоставили като предварителна информация. Така че в момента, в който е готова инфраструктурата, ние ще сме готови да завършим проекта в рамките на 6-9 месеца. 

Осигурихте ли необходимия капитал за изпълнение на проекта? 

– Разбира се, това е планирано предварително и е определено това, което е необходимо като финансов ресурс да го предоставим и да започнем веднага проекта. 

Вие споменахте за получената финансова подкрепата от страна на Българската банка за развитие преди години. Но сега Деляна Иванова, председател на Надзорния съвет на ББР, беше сред присъстващите на официалната церемония по връчването на сертификата на „Смарт Солар Технолоджис“ през октомври. ББР ще има ли роля при изпълнението на проекта за производство на соларни панели и клетки в с. Еленино?

– С тях имаме предварителни разговори, както и с други банки по отношение на възможностите, които могат да се използват за изграждането както на тези мощности, така и за бъдещи. Още повече, че с ББР сме добре познати партньори и с удоволствие бихме споделили някои от бъдещите си намерения за инвестиции в България. 

Обмисляли ли сте някога и инвестиции в инсталации за рециклиране на излезли от употреба соларни панели? 

– Да. Това е нещо, което можем да помислим за следващите фази, които споменах вече по отношение на инвестициите. 

А какви по конкретно са планираните от Вас следващи фази? 

– Тъй като „Смарт Гюнеш“ е сред големите производители на зарядни станции за Турция, компонентите или част от компонентите са внос от Китай, но всичко се сглобява в Турция, това представлява един приложим за България вариант. 

Интерес за нас представлява и производството на чипове. Защото разликата между чипа и клетката е в микрона, а не толкова в технология. За нас има много големи и интересни за прилагане възможности както вече са приложени в Турция, така да ги приложим и в България. 

Защо продукцията в с. Еленино ще бъде конкурентна на единния вътрешен пазар?

– Тя няма да е толкова конкурентна, доколкото „Смарт Гюнеш Технолоджи“ е един от най-големите изпълнители на EPC проекти в Европа и в Турция. Голяма част от продукцията, както сме я заявили при кандидатстването за сертификат, ще бъде за износ към европейски пазари, за Турция и за САЩ, където развиваме голяма част от нашите дейности, свързани с изграждането на фотоволтаични паркове. Де факто ние не се конкурираме, защото имаме и четири допълнителни завода в Турция, имаме мощности и в Китай, произвеждащи солари за европейския пазар. 

Тоест ще предоставяте продукция за изпълнение на проекти на групово ниво? 

– Да, голяма част от проектите на групово ниво – било то като изпълнители на друг инвеститор, било то като наши проекти, защото сме същевременно инвеститор в наши проекти.

Започнахте ли с процеса по наемане на нужните Ви служители и от служители с какви умения имате необходимост? 

– Ангажирали сме няколко агенции, които работят по този въпрос в момента. И щом имаме готовност да започнем процедура по наемането, те ще ни предоставят и кандидатурите, които да започнат работа по конкретни проекти. Всичко това е поетапно, описано е подробно – като бройки, как ще фигурират в рамките на тригодишен период. Няма да се наемат наведнъж 812 човека, както е заявено. Всичко е свързано със самите дейности, които са съпътстващи. 

Готвените промени в ЗНИ засягат и насърчителните мерки по линия на образованието и квалификацията на служителите. Вие планирате ли образователни мерки за персонала, които кадри вероятно ще се пренасочват от закриващи се дейности в Маришкия басейн към нови производства? Предвиждате ли обучителни програми? 

– За нас е много важно и това е наша фирмена политика всеки един служител, който започва работа или съответно търпи някакво развитие, да бъде подробно запознат с дейността, която ще изпълнява и в тази връзка тези обучителни програми ще бъдат свързани с кадри от Турция, които да обучат тукашния персонал, защото там тези дейности и технологии са вече добре развити. За нас е важно да се скъси и срокът на обучение на тези хора, така че да бъдат по-добре запознати. Предвиждаме обучителни програми и то много сериозни, най-вече по отношение на технологичните процеси. 

Веригите Ви на доставка гарантират ли безпроблемно функциониране на производствената дейност на „Смарт Солар Технолоджис“ и отговарят ли на новите геополитически изисквания и предизвикателства? 

– Всяка година търпим непрекъснати проверки по отношение на ESG, когато сменим и имаме нов доставчик. Но принципно ние сме ESG-компания, така че това ни гарантира до голяма степен, че сме преминали процесите на проверка. 

Разбирам въпроса по отношение на китайските доставчици и особено на силиция, който се доставя все още от Китай. Имаме много сериозни договори. Така или иначе работим с много големи капацитети в Турция и в Китай, и договорите ни са гарантирани по отношение на доставчиците на суровини и материали. 

Производството на „Смарт Солар Технолоджис“ в с. Еленино може ли да се определи като елемент в усилията на ЕС да постигне стратегическа автономност?

– Смятам, че да. При положение, че тези технологии, които ние ще въведем, ще бъдат на много високо равнище. Всичко е последно поколение технологии, роботизирани. Така че както по отношение на производството, така и по отношение на изпълнението на продуктите – соларни панели и клетките, ще бъдат, бих казал, част от развитието на технологичния процес на Европа и на иновациите, които се залагат през следващите 5 години.