Начало Коментар Служебната власт си даде висока оценка в борбата с пожарите. Въпросите обаче...

Служебната власт си даде висока оценка в борбата с пожарите. Въпросите обаче остават

49
Воден
Снимка: БНТ

Камбанен звън – така в 21 век в България се оповестява за приближаваща опасност и за потенциално бедствие.

Случилото се на 17 юли в ямболското село Воден показа за кой ли път, че властта действа „на пожар“ едва когато непоправимото вече е налице. Това не означава, разбира се, че всички хвърлени денонощни усилия на пожарникари, полицаи, служители в горските стопанства, доброволци и всички останали, които са били на огнения фронт, са били напразни.

Със сигурност техните усилия са предотвратили много по-сериозни и фатални последици. 

Не трябва да се забравя също, че огнената стихия, особено в екстремно горещото време, с което страната не се е сблъсквала от десетилетия, е трудно да бъде овладяна и контролирана.

Въпреки всичко това има поредица от въпроси, които днес не би трябвало да са на дневен ред.

Първият е свързан със системата за ранно оповестяване. Можем да се съгласим и да приемем довода за липсата на ток поради стихията, оттам и липсата на обхват, за което съобщаваха и медиите (за това ще стане въпрос по-долу), така че системата да изпрати предупреждение.

Николай Николов, съветник на вътрешния министър, обясни защо това се е случило.

В заповедта за обявяване на бедствено положение няма точка, която да указва използването на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Причината – по време на пожар бива изключвана електропреносната мрежа, няма и мобилно покритие на терен.

И тъй като държавата обикновено се управлява от подзаконови нормативни актове, бихме се съгласили и да приемем обяснението, че причината е в една заповед.

Но в случая можем да се позовем на по-висшестоящия от заповедта нормативен акт – наредбата за използване на системата BG-ALERT.

Там четем, че системата се използва от компетентните органи за предоставяне на информация на населението „при условие, че се случва, случило се е или има опасност да се случи бедствие…“ (чл. 2).

Текстът развързва напълно ръцете на властите да изпратят съобщение още преди бедствието да се е случило и да е изключен токът на клетката.

От тв репортажите и разказите на хората цялата общественост разбра, че огънят е бил наблюдаван от тях от сутринта. Вярно е това, че вятърът е сменил посоката си, което е изненадало властите, но за това явление знаем от миналата седмица, когато в страната бяха регистрирани първите пожари.

Тук е мястото и на втория въпрос – кой е бил отговорен с наблюдаването на това как се движи огънят?

Очевидно никой, защото това са го забелязали само жителите на Воден. Ако мястото е било под наблюдение, тогава и жителите на селото щяха да бъдат предупредени – дали лично от властите, или BG-ALERT, но със сигурност не и с камбанен звън.

Относно наблюдението – тук е мястото и на въпрос #3 – как по-точно се извършва то от властите, отговорни за справянето с такива бедствия. Има ли дронове и системи с топлинни сензори, които да предават директно в един оперативен център актуална информация? И тук вероятно отговорът е очевиден.

Сходен с предходния въпрос е и следващият, който е свързан с летателната техника – защо няма такава, защо част от машините, които видяхме по тв репортажите, са произведени в средата на миналия век и не са заменени с нови?

И не на последно по важност е питането – защо, след като пожарите бушуват от миналата седмица, а синоптиците предупреждават за потенциално пожароопасно време, беше потърсена чуждестранна помощ едва през тази седмица?

Въпреки констатациите, властта си даде сама висока оценка за начина, по който се е справила с бедствията. Един от аргументите – не са допуснати жертви.

Оставаше и да бъдат!

Държавата разполага с необходимата техника, която е закупена досега. Аз не мисля, че служебното правителство може да бъде обвинявано“, каза пред журналисти служебният премиер Димитър Главчев.

Докато премиерът изричаше тези думи, се видя, че в парламента има съгласие за актуализация на бюджета именно заради възможността да бъде купена нова техника. Значи, очевидно е, че има нужда от такава техника.

Висока оценка за работата на институциите във връзка с пожарите премиерът даде и вчера, само часове преди бедствието да удари Воден.

Ето и едно от обясненията защо МВР не успява да следи обстановката в цялата страна – за изминалото денонощие са потушени 184 пожара, а пожарникарите са реагирали на 245 сигнала за произшествия.

Какво означава последното? Означава, че модернизирането на противопожарните сили е повече от наложително и много закъсняло. Занемаряването им, дори и в годините, когато начело на държавата беше кадър на пожарната, както видяхме, се оказва пагубно.

Още коментари – четете тук