На 12 април, Международният ден на авиацията и космонавтиката, ще бъде официалното посрещане на първия F-16, който пристига в България. Самолетът ще пристигне на собствен ход, след преминаване на презареждане във въздуха, потвърди министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Съобщението за пристигането на самолета първоначално бе предадено от заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев.
След двегодишно забавяне, първите 8 машини от общо 16 ще пристигнат до края на 2025 г., като общата сума, платена от данъкоплатците, до момента е 2.4 милиарда долара.
Настоящо 12 български пилоти са в процес на обучение в САЩ за полети с изтребител F-16 Block 70. Капитан Александър Велинов стана първият български пилот, завършил успешно обучението си за водач на група F-16 в Тусон, Аризона, САЩ, в края на юни миналата година.
Освен пилотите, 84 човека от инженерно-техническия състав също ще бъдат обучени за експлоатация на F-16 Block 70. 60 души ще участват в курсове, провеждани от производителя на самолета (LM Aero), 4 ще преминат курсове от производителя на двигателя (General Electric), а 20 души ще учат в курсове, организирани от ВВС на САЩ.
Историята на закупуването на изтребителите е практически 20-годишна.
Първите стъпки бяха предприети още след членството ни в НАТО през 2004 г. Тогава целта беше да се добавят 20 многоцелеви изтребители със съвременна електроника и въоръжение до 2006-2015 г.
През 2004 г., когато България стана член на НАТО, страната беше нов пазар, който беше изправен пред избор между 16 нови изтребители F-18 „Супер Хорнет“ на стойност 1 милиард долара, предложени от САЩ, или втора ръка за по-малко пари, като напомня БНР. Суми, които тогава НАТО-вският бюджет не можеше да покрие, защото в периода между 2004 и 2008 г. с по-малко от 2% от БВП трябваше да се решават и други проблеми на трансформацията на нашата армия.
През 2010 г., първото правителство на ГЕРБ реши да активира процеса по избор на нов изтребител, тъй като МИГ-овете започваха да изхабяват, обясняваше тогавашният министър на отбраната Анют Ангелов.
В този момент страната ни все още нямаше одобрена стратегия за национална сигурност и нова военна доктрина, което натъжаваше обстановката. Все повече скъпи оферти за американски самолети на стойност 1.3 милиарда долара за нови машини и 600 милиона долара за втора ръка влизаха в България след 2011 г.
През 2013 г. правителството падна, но проектите продължаваха. Към този момент вече имахме възможност да избираме между нови „Грипен“ от Швеция, употребявани Еврофайтър Тайфун Транш 1 от Италия и F-16 от Министерството на отбраната на Португалия – всички с максимални инвестиции до 700 милиона лева.
Многократната смяна на правителствата до 2014 г. предразполагаше повече политически конфликти и забавяне на проекта, а до 2020 г. всички наши руски изтребители трябваше да бъдат „на земята“.
Така през 2016 г. дошъл редът на първата от ключовите години за изтребителите. За първи път до пленарната зала пристигна предложение за закупуване на изтребители след влизането ни в НАТО. И заговориха само депутати от опозицията. Въпреки критиките, мнозинството одобри инвестицията от 650 милиона лева, от общо планираните 1.5 милиарда лева.
Оттам нататък проектът за изтребителите беше подложен на сериозен надзор. Началникът на ВВС генерал Румен Радев, до скоро писал заданията и критериите, беше избран за… президент, а временното правителство на Огнян Герджиков препоръча през лятото на 2017 г. контактите да бъдат установени с шведската фирма „Грипен“.
Третото правителство на Бойко Борисов отново се срещна с шведите и създаде комисия, която да провери процедурата за новия самолет. След три месеца работа Комисия „Грипен“ препоръча рестартиране на процедурата и вземане под внимание и офертата за нови американски изтребители F-16.
И така, през 2019 г., за втори път под кабинет на Борисов, сделката за изтребителите достигна парламента. Не само беше одобрена от депутатите, но и получи зелена светлина. И едно вето от държавния глава Румен Радев, което обаче се оказа без значение.
F-16 Block 70/72 е американски изтребител от четвърто поколение.
Той разполага със супермодерна радарна система, която може да проследи над 20 цели едновременно, което позволява на пилота да вижда по-ясно и по-далеч – както във въздуха, така и на земята, дори и при лоши метеорологични условия.
Има единен бордови компютър с висока производителност, който гарантира по-добри изчислителни способности на авиационните и оръжейните системи, както и „снайперистка“ точност на попаденията.
F-16 Block 70/72 е оборудван с много прецизна GPS навигация, съвременни системи за предупреждение срещу заплахи и система за избягване на сблъсъци с земята, гарантираща безопасността на пилота, дори ако той не може да управлява самолета.
Бойният самолет е подходящ за битка срещу всякакви противници. F-16 Block 70/72 носи ракети въздух-въздух, въздух-земя, противокорабни и тактически ракети, бомби с лазерно насочване и др.
Носи прозвището Viper (гаргата, б.р.), тъй като е изключително опасен, дори смъртоносен за противниците си.
Това е изтребителят с най-голям боен опит – от него са произведени около 4600 броя (3000 от които все още летят) и въоръжението му постоянно се модернизира.