Рисковете за България след ескалацията на конфликта в Близкия изток ще обсъжда Консултативният съвет за национална сигурност, свикан от президента Румен Радев.
Повече от две години съветът не е провеждал заседания, а по Закона за КСНС свикването му трябва да става на три месеца. Според закона извънредни пък са заседанията, които се свикват за период по-кратък от три месеца.
Последното заседание на КСНС е било на 15 февруари 2022 година по повод войната в Украйна.
Държавният глава събира днес в 10:00 часа ръководителите на службите за сигурност, представителите на изпълнителната власт и на парламентарните партии.
Участниците в заседанието на КСНС ще направят оценка на ситуацията след началото на сухопътната операция на Израел срещу шиитската групировка „Хизбула“ на територията на Ливан и масираното ракетно нападение на Иран над Израел.
На срещата ще бъдат обсъдени заплахите за страната ни, както и мерките, които трябва да предприемат институциите заради напрежението в региона.
Това вече беше направено на Съвета по сигурността при премиера Димитър Главчев.
„Няма актуална заплаха за сигурността на страната към момент“, съобщи министър-председателят. Оперативен щаб обаче следи ситуацията в Близкия изток.
Няма данни от българските и партньорските служби за терористични заплахи, потвърди вътрешният министър Атанас Илков. Не се налага повишаване на нивото на сигурност у нас.
„Ние сме взели всички необходими превантивни мерки, така че да засилим нашето присъствие на стратегически места. Усилили сме мерките за сигурност на израелското посолство“, каза министърът.
Министерството на отбраната следи случващото се в Близкия изток по линия на военното разузнаване и набелязва мерки. Сред тях са засилване на наблюдението и контрола на границата при евентуален ръст на бежанския поток, обясни и министърът на отбраната Атанас Запрянов.
„За изпълнителната власт задължително ще има задачи. При всички случаи ще има ефект. Държавата трябва да е подготвена за най-лошия сценарий“, допълни той.
„Всичките ни посолства в региона поддържат връзка с българските граждани на тяхна територия. В случай на необходимост ще можем да реагираме експедитивно“, каза заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова.
Тази седмица държавата ни евакуира от Бейрут 169 българи и членове на техните семейства с два полета на правителствения „Еърбъс“. Търсят се варианти за безопасното извеждане от Ливан на още 30 наши сънародници.
Министерството на външните работи пък препоръча българите в Иран незабавно да напуснат страната заради ескалацията на напрежението в региона.