Откриването на олимпийските игри в Париж провокира поредица от негативни реакции, които първоначално бяха задействани от Руската Федерация.
Русия беше изключена от участието в голямата спортна проява заради нашествието ѝ в Украйна, а руски журналисти бяха с отказани акредитации, след като беше съобщено, че има съмнения за шпионска дейност.
Съвсем очаквано последва и реакцията на Русия. Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова заяви в „Телеграм“, че церемонията е била „огромен провал“, а по време на нея е имало много неща, които не са сработили.
Тя спомена за проблемите в транспорта, след саботажа по високоскоростни железопътни линии във Франция, както и това, че зрителите, гледали откриването на живо, е трябвало да стоят часове наред под проливен дъжд, тъй като организаторите не били предвидили нито навеси, нито прилагане на технологии за разпръскване на дъждовните облаци.
Освен по организационните въпроси, Захарова взе отношение и за „ЛГБТ пародията на Тайната вечеря“, в която светите апостоли са представени като „травестити“.
Последваха реакции от унгарския президент Виктор Орбан, който в ЕС вече е разглеждан като своеобразно „прокси“ на Руската Федерация. Реакция имаше и от руската православна църква, която беше последвана непосредствено и от българския Свети Синод.
Подобни „скоростни“ позиции идват на фона на войната в Украйна където се избиват два християнски народа. Още по-интересна е реакцията на Светия Синод, който до днес няма ясна позиция по отношение на войната, но скоростно реши да осъди церемонията, за която по-късно се оказа, че не пресъздава теми, свързани с християнската тематика.
Към тези критики се прибави и още една и то от най-неочаквана посока – ислямския свят. Турският президент Ердоган заяви, че става въпрос за „неморалност, извършена върху християнския свят“. Той дори заяви, че е бил разубеден от 13-годишната си внучка да присъства на церемонията в Париж, защото там щяло да има ЛГБТИ шествие.
„Можете ли да си представите, че едно спортно събитие, което трябваше да обедини хората, беше открито с враждебност към ценностите на човечеството?“, заяви Ердоган.
В „скандала“ с откриването на игрите в Париж на една страна застанаха режими, които очевидно са недемократични. Русия, както стана ясно, има пряк интерес да отправя подобни нападки, особено след като държавата, управлявана от Путин от дълго време опитва да си присвои правата върху християнските ценности.
Унгария върви по пътя на Русия и очевидно Виктор Орбан не смята да прикрива симпатиите си към руския му колега, целейки се в своята несменяемост начело на държавата. За Турция пък всички бяхме свидетели на това как, за да бъде запазен режимът на Ердоган, десетки хиляди опоненти бяха осъдени и хвърлени в затвора, само заради това, че не са съгласни с авторитарното управление на турския президент.
Още не сме чули мнението на Ким Чен-Ун, за когото можем да сме сигурни, че има свое мнение по въпроса за церемонията по откриването на игрите в Париж.