Начало Водещи Следновогодишно ГЕРБ, ДСБ, БСП и ИТН се събраха – обсъждат съвместно управление

Следновогодишно ГЕРБ, ДСБ, БСП и ИТН се събраха – обсъждат съвместно управление

84
Разговори за правителство - ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП, ИТН

ГЕРБ-СДС, „Демократична България“, БСП – Обединена левица и „Има такъв народ“ са провели днес среща, на която са обсъдени управленски приоритети.

Това стана ясно от съобщение, което беше публикувано във Фейсбук профилите на ГЕРБ-СДС и „Демократична България.

Днес в Народното събрание се проведе обща среща между преговорните екипи на ГЕРБ – СДС, “Демократична България”, БСП – Обединена левица и ИТН, пише в текста.

В него четем още:

По време на разговора бяха обсъдени предложения на страните по проекта на споразумение за управление, включващи дефиниране на приоритетите пред управлението и механизми за вземане на решения от бъдещо управляващо мнозинство. Продължава дискусията за обхвата и съдържанието на споразумението за управление, с цел то да дава ясна представа за характера на управлението и водещите политики, както и гаранции за реформа в правосъдието и борбата с корупцията.

Тези разговори не бяха анонсирани, но очевидно е, че са били договорени по време  празничната ваканция на депутатите.

„Продължаваме промяната“ бяха изключени от преговорите, като формацията, оглавявана от Кирил Петков и Асен Василев постави условие за „санитарен кордон“ около Делян Пеевски. Към момента ГЕРБ отказват да подпишат такава декларация, а лидерът на ДПС-Ново начало иска провеждането на нови предсрочни избори, като дори си поставя за цел формацията му да стане първа и да управлява държавата.

За първи път преговори между отделните формации бяха проведени на 18 декември, като ГЕРБ-СДС и ДБ проведоха няколко срещи, а с БСП и ИТН имаше по една.

По-рано днес Божидар Божанов от ДБ коментира в профила си във Фейсбук, че дълбоки промени може да има само през мандата на правителство с пълен мандат. Сред целите, които той поставя пред едно такова правителство, е ограничаването на влиянието върху прокуратурата, а това минава през промяната на закони.

Така единственият начин за влияние върху прокуратурата остава нелегитимният – този, който Пеевски ползва – набор от компромати и дела на трупчета срещу магистрати (подкрепени със СРС-та), плюс обещания за кариерно израстване (лично, и на деца и роднини), гарантирано от нарастващата през годините „квота на Пеевски“ във Висшия съдебен съвет, пише Божанов.

Според него в тази ситуация трябва да бъдат взети мерки на законово ниво за избор на нов ВСС, който чрез парламентарната си квота да „декапсулира“ прокуратурата, включително и с избора на следваш главен прокурор.

Това може да стане само ако парламентът има хоризонт, какъвто дава редовно правителство, и само ако има трайно мнозинство за тези промени. В момента, чрез преговорите, търсим такова. Изградената капсулирана система, в която проникват само нелегитимни влияния, няма да се промени без политическо мнозинство, което като минимум може да разбърка картите и да вкара несигурност в безалтернативността на тези нелегитимните влияния“, пише още Божанов.

От изявлението му става ясно, че от ДБ не споделят вижданията на колегите си в коалицията от ПП за това, че трябва да бъдат направени спешни промени в ЗСВ, за да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор. Тезата на „Продължаваме промяната“ беше тази, че умишлено се бави формирането на работещ парламент, за да може да бъде избран следващият главен прокурор. Те настояват за спешни промени, с които този избор да бъде отменен.