Традиционният винарски регион Райнланд-Пфалц в Германия беше разтърсен от сериозен скандал след решение да се сложи край на десетилетна традиция за избор на „Кралица на виното“, предаде ДПА.
Вместо това вторият по големина регион за отглеждане на грозде и производство на вино в Германия ще назначи „Винен посланик“, като замени короната с ръкавели. Кой ще се окичи с тази почетна титла, ще бъде определено през октомври в град Нойщат, разположен на един от винените маршрути в западната част на страната.
Скандалът изправя едни срещу други традиционалистите, включително местни политици и бивши „винени кралици“, които искат да запазят традицията, и онези, които призовават за реформа, за да могат и мъже да се борят за титлата.
Борис Кранц, обявил решението от името на Винената общност в Пфалц, казва, че е изненадан от язвителността в рамките на дебата, достигнала до лични и често обидни нападки. „От една страна искаме да се покажем като модерен винен регион, а от друга оставаме оковани към традицията“, казва Кранц.
Кметът на Нойщат Марк Вайгел обаче е на мнение, че решението е грешно.
„Тази реформа девалвира бранда. Аз не съм привърженик на монархията, а на бляскавия и приказен елемент в цялата история. Това не може лесно да бъде прехвърлено върху някой мъж, само защото живеем в равноправно общество и всичко трябва да бъде отворени и за двата пола“.
Онлайн петиция срещу промяната сърба 5000 подписа за шест дни, след като беше пусната. От друга страна много млади винопроизводители поддържат реформата.
Германският винен институт обаче няма намерение да следва примера на Райнланд-Пфалц и в момента организира избор на национална „Кралица на виното“. Но има промяна в правилата, като за титлата вече могат да кандидатстват и мъже, стига да са спечелили преди това местния вот.
В Германия има общо 13 винени региона. Най-големият от тях е Рейн-Хесен. Досега никой друг не е подел инициативата на Пфалц за отказ от избота на „Кралица на виното“. Но все пак в четири региона надпреварата е отворена и за мъже.