Президентът на Китай, Си Цзинпин, призова Китай и Европейския съюз да укрепят глобалната стабилност и сигурност чрез устойчиви и надеждни двустранни отношения, съобщава китайската новинарска агенция Синхуа.
Той направи това изявление в съpresence на председателя на Европейския съвет, Антонио Коща, и председателката на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен, които са на посещение в Пекин за 25-ата среща на върха между ЕС и Китай.
Си отбеляза, че тази година се навършват 50 години от установяване на дипломатическите отношения между ЕС и Китай, както и 80 години от създаването на ООН, подчертавайки, че двустранните отношения са на важен исторически етап.
Китайският лидер акцентира на важността на задълбочаване на комуникацията и доверието между Китай и ЕС, считани за ключови елементи на многостранност и сътрудничество, особено в контекста на сложната международна ситуация.
Дори като „водещи играчи“ на световната сцена, Си подчерта, че те трябва да напътстват двустранните си отношения в конструктивна насока и да работят заедно, за да осигурят светло бъдеще през следващите 50 години.
Той увери, че Китай и ЕС нямат основни конфликти в интересите си, а предизвикателствата, с които се сблъсква ЕС, не произтичат от Китай, добавяйки, че Ройтерс е на разположение за коментар.
Си призова ЕС да защитава търговията и отвореността на пазарите си, както и да избягва използването на „економически и търговски ограничения“ и да уважава основните интереси на Китай.
Фон дер Лайен също изрази своята позиция по време на срещата.
„С увеличаващото се сътрудничество се натрупват и дисбаланси. Ние сме в критичен момент“, заяви тя.
Тя посочи, че търговският дефицит на ЕС с Китай е достигнал рекордните 305,8 милиарда евро миналата година.
„Възстановяване на баланса в нашите двустранни отношения е от съществено значение. Изключително важно е Китай и Европа да осъзнаят притесненията си и да предложат реалистични решения“, допълни тя.
Европейският съюз разглежда Пекин като „партньор, конкурент и системен опонент“, което оказва влияние върху стратегическия подход на ЕС спрямо Китай.
По време на срещата на върха се очаква европейските лидери да обсъдят теми като електрически превозни средства и свръхпроизводствените мощности на китайската индустрия, отбелязва Ройтерс.