Начало Свят СЗО постигна „принципно съгласие“ за споразумение за борбата с бъдещите пандемии

СЗО постигна „принципно съгласие“ за споразумение за борбата с бъдещите пандемии

29
СЗО постигна "принципно съгласие" за споразумение за борбата с бъдещите пандемии

Днес страните, които са членки на Световната здравна организация (СЗО), постигнаха важно споразумение за текст, който би подобрил защитата срещу бъдещи пандемии, съобщава Франс прес, цитирайки съпредседателката на преговорния орган и специална пратеничка на Франция по въпросите на глобалното здраве, Ан-Клер Ампру.

Тази важна стъпка е резултат от дълги обсъждания през последните три дни.

„Имаме важно споразумение“, но все още е необходимо одобрение от всички страни, допълни тя.

На следващата среща на делегатите на 15 април в Женева, текстът ще бъде преразгледан и коригиран за окончателното му приемане. Формалното одобрение от страна на всички членки на СЗО се очаква да стане на Световната здравна асамблея в май в Женева.

След продължителни преговори, които продължиха почти 24 часа, делегатите изразиха своята радост и подкрепа за постигнатото споразумение.

„Това е много позитивен знак. Вие правите част от историята, която се създава в този момент“, заяви генералният директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрейесус, който беше настрани със делегатите през цялата нощ.

Един от главните спорни въпроси беше параграф 11 от текста, който се отнася до прехвърлянето на технологии за производство на здравни продукти, свързани с пандемии, с цел помощ на развиващите се страни.

Държавите от Латинска Америка настояваха този прехвърлянето да се направи по-леко достъпно.

Този въпрос предизвика гнева на най-бедните страни по време на пандемията от COVID-19, когато богатите нации контролираха ваксините и тестовете, съобщава АФП.

Някои държави, където фармацевтичната индустрия е ключов сектор, бяха против задължителното прехвърляне на технологии и настояваха за доброволно сътрудничество.

Текстът, който разрешава този спорен въпрос, все още не е публикуван.

Само времето ще покаже дали това споразумение ще съдържа предизвикателството на евентуална бъдеща пандемия, като според Тедрос Аданом Гебрейесус, въпросът не е дали, а кога ще се случи.