На 7 юли в главната сграда на ЮНЕСКО в Париж официално започна 47-мата сесия на Комитета за световно наследство, която се провежда под егидата на България.
Преди началото на откритията, министърът на културата Мариан Бачев се срещна с Ернесто Отоне, помощник генералния директор по култура на ЮНЕСКО. По време на срещата, той подари на Отоне юлския брой на списание ЛИК, чиято основна тема е „България в ЮНЕСКО“.
По време на официалната церемония, министър Бачев сподели, че председателството на 47-ата сесия на Комитета представлява значима чест и важна отговорност за България.
В словото си генералният директор на ЮНЕСКО Одре Азуле подчерта, че организацията активно наблюдава вредите на културното наследство, причинени от военни конфликти. Генералният директор на БТА Кирил Вълчев подари новия брой на списание ЛИК и на Азуле.
В централата на ЮНЕСКО беше открита и изложба с наименование „По вълните на Черно море през вековете“, която представя значими находки от археологическите разкопки край Черно море. Тази изложба ще бъде отворена за представителите на всички участващи държави в сесията.
По време на 47-ата сесия, заместник-министърът на културата доц. д-р Тодор Чобанов изрази пълната подкрепа на България към новата Глобална стратегия за изграждане на капацитет, важна за ефективното и справедливо прилагане на Конвенцията от 1972 г.
На събитието в ЮНЕСКО беше представен номер на списание ЛИК, вдъхновен от ЮНЕСКО. Това събитие бе част от програмата на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство.
Бистришките баби, пианистката проф. Жени Захариева и цигуларката Дарина Малеева поздравиха присъстващите на официалното приемане, организирано от България по повод откритето на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство. Събитието се състоя в залата „Сегюр“ в главната сграда на ЮНЕСКО.
Министър Бачев подчерта, че целта на събитието е да отпразнува общия ангажимент към опазването на световното културно и природно богатство и да свърже устойчивото наследство, което ни обединява отвъд националните граници.
Ернесто Отоне добави, че Париж трябва да остане символ на доверие и мир, а също и двигател за устойчиво развитие и защитник на нашето общо наследство.
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева изрази гордост от участието на България в усилията за опазване и честване на общото наследство.
Както съобщава БТА, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство под българско председателство ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. По време на сесията България ще представи своите културни и природни ценности. Комитетът ще обсъди 30 нови предложения за вписване и разширяване на два вече вписани обекта, както и ще извърши преглед на състоянието на опазване на 248 съществуващи обекта в Списъка на световното наследство.
ЮНЕСКО е основана на 16 ноември 1945 г., а България стана член на 17 май 1956 г. През същата година беше създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО, която координира действията между българските институции и организацията.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, които управляват Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство, състоящ се от представители на 21 държави, избрани от 196-те страни по конвенцията.
Източник: БТА