Днес Сенатът на Съединените щати прие резолюция, която ограничава правомощията на президента Доналд Тръмп относно действията му срещу Венецуела, изразявайки своето несъгласие с разширяващите се амбиции на администрацията му в региона, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Демократите и петима републиканци подкрепиха резолюцията за военните правомощия с 52 гласа „за“ и 47 „против“, което осигури възможност за последващо гласуване за нейното окончателно приемане.
Шансовете тя да стане част от легислативния процес в САЩ са малки, тъй като е необходимо президентът Тръмп да я подпише, ако бъде одобрена от Камарата на представителите. За да бъде отменено президентското вето, е необходимо мнозинство от две трети в двете камари.
Въпреки това, този акт е важен, тъй като показва загрижеността на част от републиканците след задържането на венецуелския президент Николас Мадуро от американската армия при съвсем внезапна нощна акция.
Администрацията на Тръмп в момента се опитва да контролира ресурсите на Венецуела, но прилагането на резолюцията за военните правомощия ще изисква одобрението на Конгреса за каквито и да е последващи действия срещу южноамериканската страна.
През изминалите месеци Демократите се опитваха да прокарат подобни резолюции, докато Тръмп увеличаваше натиска срещу Венецуела, отбелязва АП.
Критиците остро реагираха на резолюцията, наричайки я политически похват срещу Тръмп, заявявайки, че той не е в процес на водене на военни действия, съобщава Ройтерс.
„Целта на тази резолюция е да удари президента. Тя не може да спре нещо, което в момента не се случва“, изрази мнението си сенатор Джим Риш от Айдахо, който е републикански председател на комисията по външни отношения.
Вчера Тръмп изрази желание за увеличаване на военния бюджет на САЩ от 1 трилион на 1,5 трилиона долара чрез платформата си „Трут соушъл“.
Според Конституцията на САЩ, всеки президент трябва да получи одобрението на Конгреса преди да започне дългосрочна военна операция. Сенатори, които са срещу резолюцията за военните правомощия, твърдят, че задържането на Мадуро е операция на правоприлагащите органи, а не военна намеса. Мадуро е обвинен в американски съд за престъпления, свързани с наркотици и оръжия, но отрича да е виновен.
Поддръжниците на Тръмп смятат, че той като главнокомандващ има правото да предприема ограничени военни действия, ако смята, че това е необходимо за националната сигурност.
Източник БТА




