Начало Пари Семейство земеделски производители съживи почти обезлюдено тунджанско село и разви собствен бизнес

Семейство земеделски производители съживи почти обезлюдено тунджанско село и разви собствен бизнес

59
Семейство земеделски производители съживи почти обезлюдено тунджанско село и разви собствен бизнес

Десислава и Петър Петрови участват днес в Стара Загора на фермерския и занаятчийски пазар „Кореняк“. На тяхната маса могат да се намерят повече от 15 вида зеленчуци, отгледани в тяхната еко ферма в село Гълъбинци, община Тунджа. В интервю за БТА те разказват за своето ежедневие, работа и бизнеса в това почти обезлюдено населено място.

Пет години назад те решават да се установят на село с четири деца, с цел да произвеждат храна за семейството си, но хобито им постепенно се преобразува в успешен бизнес. „Искахме децата ни да се хранят с натурални продукти. С времето обаче започнахме да растем и в момента обработваме 3 декара оранжерии и 12 декара насаждения в Гълъбинци“, подчертава Петър Петров.

Когато пристигат в селото, то е почти пусто и с много възрастни хора. Постепенно семейството привлича роднини и приятели, които също решават да се настанят там и да съживят общността. Вече там живеят 14 нови семейства и много млади хора, които работят в Гълъбинци.

„С времето разбрахме, че е необходимо да предлагаме разнообразие, за да привлечем повече клиенти. Ако продаваме само краставици и домати, нямаме шанс. Сега предлагаме над 30 вида зеленчуци, включително 6-7 вида тиквички и 7-8 вида домати. Имаме и суперхрани като кейл, манголд и червен амарант“, разказват от семейството.

В производството си те залагат на чисто биологични продукти, без да подчертават този аспект. Клиентите искат да знаят какво ядат и се интересуват от качеството и произхода на храната. Налице е етика в търговията. „Храним нашите деца с продукцията си, затова клиентите ни имат доверие“, наблягат те.

Икономически те успешно оцеляват благодарение на участието си във фермерски пазари. „Не сме забогатели, а не искаме да ставаме богати, но успяваме да покриваме разходите си. Не разчитаме на европроекти или субсидии. Без тези пазари, вероятно бихме се отказали. Близостта до клиентите е важна за нас, не работим на едро“, коментират Петрови.

Семейството обмисля разширение, но посочва, че е трудно да се намерят качествени работници. Тяхната краткосрочна цел е да изградят отопляема оранжерия, която да им позволи да продават продукция по-рано през сезона.

В Гълъбинци те организират инициатива, която наричат академия. Тази програма, започнала преди две години с партньорството на Община Тунджа и други производители, е известна като „На гости на Тунджа“. През пролетта и есента на тяхната ферма идват деца от детски обучения, семейства и групи от различни организации. Гостите активно участват в ежедневните дейности и проекти, а след това дегустират плодовете на работата си. „На децата им е много интересно да се цапат и калят. Те обичат да бъдат в градината и да виждат откъде идват зеленчуците“, разказва Петър Петров.

Според семейството, животът на село е най-добрият вариант и го препоръчват на всички. Спокойствието и чистият въздух са незаменими. Важен аспект за тях е трудът, при който децата им учат стойността на труда и ценят живота си. Те прекарват малко време с технологии и често помагат в работата. Целият семеен екип смята, че е важно хората да усвоят трудови навици и да споделят щедростта си с другите.

На фермерския и занаятчийски пазар „Кореняк“ бяха представени над 20 български производители. Сред продуктите има дърворезба, етерични масла, разнообразие от сирена, мед, сладки, плодове, месни изделия и даже кафе. Следващото издание на „Кореняк“ в Стара Загора е насрочено за 19 юли.