Начало Водещи Седемте щата, от които зависи дали Тръмп, или Харис ще бъде следващият...

Седемте щата, от които зависи дали Тръмп, или Харис ще бъде следващият президент на САЩ

149
САЩ
Снимка: БТА

Над 200 милиона души имат право да гласуват на президентските избори в САЩ през ноември. Изходът от тях обаче вероятно ще зависи от гласовете на едва няколко десетки хиляди души, живеещи в 7 щата, в които надпреварата ще е изключително оспорвана, предаде БТА по информация на АФП.

КАКВО СА КОЛЕБАЕЩИ СЕ ЩАТИ И ЗАЩО СА ВАЖНИ

За разлика от щатите, където е сигурна победата на демократите (например Калифорния и Ню Йорк) или на републиканците (например Алабама и Уайоминг), в тези седем щата избирателите не изразяват категорична подкрепа за нито една от двете партии. Те се наричат „колебаещи се щати“.

Класификацията на „колебаещите се щати“ не е официална и социолозите не са единодушни за това кои щати са най-важни за кандидатите във всяка надпревара. Но най-общо казано става дума за щати, в които и двете основни партии се радват на сходна подкрепа сред гласоподавателите – демократите и републиканците са в рамките на няколко процентни пункта един от друг в социологическите проучвания.

Колебаещите се щати са от значение, тъй като в почти всички щати се използва системата „победителят печели всичко“. И дори единият кандидат да спечели в тях с минимална преднина, при него отиват гласовете на всичките делегати от този щат в Избирателната колегия. Това е органът, който в крайна сметка определя победителя в президентските избори, като представлява всеки от щатите в гласуване. Само в Мейн и Небраска от всички 50 щата в САЩ гласовете се разпределят на по-пропорционална основа, като двама делегати са инструктирани да гласуват за победителя в щата, а останалите трябва да гласуват според резултата във всеки конгресен район. През 2016 г. Хилари Клинтън стана пример за това как спечелването на повече гласове от другия кандидат на национално равнище не означава спечелване на изборите.

Ето в кои щати Доналд Тръмп и Камала Харис съсредоточават усилията си в предизборната кампания:

ПЕНСИЛВАНИЯ

Това може би е най-желаният за спечелване щат на тези избори, отбелязва АФП. Тръмп и Байдън победиха там с крехка преднина съответно през 2016 г., и 2020 година. Много хора от работническата класа в този североизточен щат със западнала промишленост изоставиха демократите и подкрепиха Тръмп. Но Камала Харис разчита на големите инфраструктурни проекти, започнати от Джо Байдън и създали работни места, както и на подкрепата на профсъюзите, за да го отвоюва. Големите градове като Филаделфия и Питсбърг клонят към вицепрезидентката и кандидатка на Демократическата партия за Белия дом. Опонентът ѝ от Републиканската партия и бивш президент на САЩ пък разчита на избирателите от малките населени места, показват социологическите проучвания.

Спечелването на Пенсилвания, която е гласувала за демократите във всяка президентска надпревара с изключение на една от 1992 г. насам, би било голям успех за републиканците през 2024 г. Щатът не само е във фокуса на икономическите политики на администрацията на Байдън, наречени „байдъномика“ но в него се намира и град Скрантън, родното място на президента.

Според социологическо проучване на института „РиълКлиърПолитикс“ от 1 октомври двамата кандидати са с напълно еднаква подкрепа в този щат – 48,2 процента.

МИЧИГАН

Подобно на Пенсилвания, този бастион на Демократическата партия гласува през 2016 г. за всеобща изненада за Доналд Тръмп, а не за Хилари Клинтън. В тази люлка на автомобилната индустрия, също в упадък, Камала Харис получи важната подкрепа на големия синдикат в този сектор UAW, но не и тази на арабите и мюсюлманите, възмутени от американската подкрепа за военната кампания на Израел в ивицата Газа, отбеляза АФП. Там Доналд Тръмп залага на темата за високите разходи за живот, за да обедини средната класа срещу Харис и представя опонентката си като наследница на мандата на Байдън, белязан от инфлация.

Според същия сондаж тук преднина има Харис с 48,3 процента срещу 47,6 на сто за Тръмп.

УИСКОНСИН

Заедно с Пенсилвания и Мичиган, това е третият щат, който през 2016 г. проби „синята стена“ – блока от около 20 щати, смятани за твърди поддръжници на демократите. Хилари Клинтън загуби тези избиратели, Джо Байдън си ги върна през 2020 година. Републиканската партия организира там големия си конгрес през юли – признак за това колко важен е този щат в техните очи. Демократическата партия опитва да убеди умерените избиратели, като представя Тръмп за „екзистенциална заплаха за демокрацията“.

И тук Харис има крехка преднина с 49 на сто от намеренията за гласуване срещу 48,2 процента за Тръмп.

ДЖОРДЖИЯ

В сърцето на консервативния Юг, Джорджия гласува традиционно за републиканците. Но на фона на големите антирасистки движения този щат с голяма афроамериканска общност предпочете демократа Байдън преди 4 години.

Камала Харис, която може да стане първата чернокожа жена начело на страната, се надява на вота на младите и малцинствата в Атланта. Но многото набожни избиратели в този щат възхваляват Тръмп като човека, който стои зад анулирането на федералното право на аборт. Това е успех, който засенчва в техните очи повдигнатото му обвинение в опит за подмяна на резултатите от изборите през 2020 г.

Тук Тръмп води с 49,3 на сто пред Харис, която е с 47,8 на сто според същото проучване.

СЕВЕРНА КАРОЛИНА

Друг южен щат, който не е гласувал за демократите от първия мандат на Барак Обама насам, но избра демократ за губернатор през 2017 година. Също както в Джорджия, Камала Харис разчита на афроамериканците и младежите. Демократите ще положат усилия да увеличат вписванията на хора в избирателните списъци и да насърчат избирателната активност.

По данни на института „РиълКлиърПолитикс“ от 1 октомври Тръмп води с 49 процента срещу 48,6 процента за Харис.

АРИЗОНА

Този щат, който традиционно гласува за републиканците, поднесе изненада през 2020 г., избирайки Байдън само с 10 457 гласа преднина. Победата на Байдън в Аризона беше изненадваща за някои наблюдатели, тъй като щатът е гласувал само веднъж за демократите от 1976 г. насам, отбелязва британският вестник „Телеграф“.

Щатът даде гласа си за Тръмп на изборите през 2016 г. и неотменно гласуваше за кандидата на републиканците дори на избори, които те не спечелиха на национално ниво, включително през 2008 и 2012 г.

Нелегалната имиграция е тема, на която Доналд Тръмп набляга силно в този граничещ с Мексико щат, което е в ущърб на Камала Харис. Надеждата за нея е, че в края на 2022 г. избирателите там отхвърлиха на изборите за губернатор кандидатка, която бе открита тръмпистка, и избраха демократка.

Според „РиълКлиърПолитикс“ 48,3 процента от избирателите тук биха гласували за Тръмп, а 47,5 за Харис.

НЕВАДА

Това е най-малкият от „колебаещите се щати“ като население. Известният с казината си в Лас Вегас щат не е гласувал за републиканец от 2004 г., когато кандидат бе Джордж Буш. Консерваторите смятат, че могат да си го върнат, благодарение на латиносите, част от които се откъсват от орбитата на демократите. Демократите разчитат на младите и образовани хора, които идват от съседна Калифорния, за да работят в сферата на технологиите и енергийния преход, отбелязва АФП.

Харис води с 48,6 процента срещу 47,5 на сто за Тръмп според проучването от 1 октомври.

Още международни новини – четете тук