След продължителни преговори и напрежение Европейският съюз и Съединените щати са напът да постигнат споразумение за търговия, което да предотврати налагането на сериозни взаимни мита и да избегне заплашителна търговска война. Основната рамка на предложеното споразумение предвижда въвеждането на базова ставка от 15% мито върху вноса на повечето стоки между двете страни.
Този ход идва след предупреждение от американска страна за налагане на мита от 30% върху европейски стоки, ако до 1 август не бъде постигнато споразумение. В отговор, ЕС е гласувал планове за контрамерки с тарифи върху американски стоки на стойност до 93 милиарда евро, като първият пакет мерки за 21 милиарда евро трябваше да влезе в сила от 7 август, а вторият пакет от 72 милиарда евро да се задейства поетапно през септември и февруари следващата година.
Въпреки че рискът от тарифна ескалация остана реален до последния момент, двустранните разговори показват положителен напредък. И двете страни се стремят към компромис, подобен на постигнатия наскоро между САЩ и Япония, при който Американската администрация прие 15%-ни мита като компромисна ставка.
Особеност на преговорите е, че в потенциалното споразумение са обсъждани изключения за определени сектори, като например за фармацевтични продукти, медицинско оборудване, както и за аерокосмическата промишленост и спиртните напитки.
Това се случва на фона на опасения за сериозни икономически последствия, особено за автомобилната индустрия, за метали като стомана и алуминий, както и други ключови сфери, които са важни както за ЕС, така и за САЩ.
Въпреки оптимизма от европейска страна и положителните сигнали от Вашингтон, основното решение остава в ръцете на президента на САЩ, който все още не е оформил окончателно позицията си по сделката.
Европейските лидери като германския канцлер Фридрих Мерц и президентите на Франция, както и еврокомисарят Марош Шефчович, продължават да поддържат интензивни разговори и имат амбицията за „най-ниските възможни мита“ при справедлива и взаимноизгодна търговска политика.
Последните развития доведоха до положителни движения на финансовите пазари в Европа – основните борсови индекси отбелязаха повишения в очакване на скорошно споразумение, което често се очаква да стабилизира трансатлантическите икономически отношения.
В случай че споразумение не бъде постигнато, заплахата от търговска война ще създаде сериозни рискове за бизнеси и потребители и на двете страни на Атлантика.