Начало Водещи Световният печат коментира шокиращото изказване на Доналд Тръмп за НАТО

Световният печат коментира шокиращото изказване на Доналд Тръмп за НАТО

119
световните медии, световният печат

„Съюзниците на САЩ осъдиха „опасните“ забележки на Доналд Тръмп относно Русия“, гласи заглавието на британското издание „Файненшъл таймс“, предаде БТА.

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел, германският канцлер Олаф Шолц и други западни лидери порицаха заплахите срещу НАТО от лидера в надпреварата за номинацията на американската Републиканска партия за президентския пост, след като бившият държавен глава на САЩ заяви, че Москва ще може да прави „каквото си поиска“ с членове на алианса, които не изпълняват поставената цел да отделят по 2 процента от БВП за отбрана.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че подобни коментари подкопават „сигурността на всички нас, включително и на САЩ“, и излагат на риск американските и европейските войници. „Очаквам, че независимо от това кой ще спечели президентските избори, САЩ ще останат силен и ангажиран съюзник в НАТО“, подчерта той.

Тръмп се защити срещу критиките след изказването си, като заяви, че „е направил НАТО силнa“, отбелязва френският в. „Монд“.

„Направих НАТО силна и дори радикалните леви демократи и фалшивите републиканци признават това“, заяви експрезидентът вчера в своята социална мрежа „Трут сошъл“. „Когато казах на двадесетте държави, които не плащаха справедливия си дял, че трябва да плащат или няма да получат американска защита, парите потекоха“, каза той. „Но сега, когато вече не съм тук, за да кажа „трябва да плащате“, те пак започват“, добави Тръмп.

Вероятният кандидат на Републиканската партия на предстоящите президентски избори в САЩ редовно критикува съюзниците от Атлантическия алианс, че не изпълняват ангажиментите си за военни разходи, припомня френското издание. Вчера той отправи критики и срещу сумите, отпуснати от САЩ за Украйна, в сравнение с партньорите им от НАТО. И то в момент, когато в американския Конгрес се обсъжда нов пакет от 60 млрд. долара за Киев.

„Ние помагаме на Украйна с над 100 милиарда долара повече, отколкото НАТО“, посочи Доналд Тръмп. „НАТО трябва да се съобрази с това и трябва да го направи сега“, поиска той. „В противен случай Америка ще бъде на първо място“, добави бившият бизнесмен.

Снощи съюзниците на Доналд Тръмп в Камарата на представителите нанесоха още един удар по поддръжниците на помощта за Украйна, като отказаха да разгледат в сегашния му вид обсъждания в Сената пакет, който би отпуснал 60 млрд. долара за Киев, пише френският в. „Фигаро“,

Демократите и републиканците в Конгреса на САЩ спорят от месеци относно помощта за Украйна – съюзничка на САЩ, която води война с Русия от близо две години. Огромното мнозинство от демократите са в подкрепа на помощта, но републиканците са разделени, като поддръжниците на Тръмп са много по-изолационистки настроени. На фона на кандидат-президентската кампания това се превърна в дистанционен сблъсък между президента Джо Байдън, който призовава за спешно приемане на новите средства, и Доналд Тръмп, който твърди, че ако бъде преизбран през ноември, ще намери разрешение на войната между Русия и Украйна „за 24 часа“, без да обяснява как точно.

„Светът приема коментарите на Тръмп за НАТО буквално, а МАГА ги приема сериозно“, пише британският в. „Индипендънт“ (като визира движението „Да направим Америка отново велика“, на английски съкращавано до МАГА, бел.ред.).

„Той говори скандални неща, за да провокира хората“, казва сенатор Мит Ромни пред британското издание. „Това върши работа на митингите. За съжаление, то има въздействие и по света, където нашите приятели се чудят дали могат да разчитат на Америка“, добавя той.

Но друг сенатор – подкрепящият Тръмп републиканец Роджър Маршал от Канзас, защити бившия президент, използвайки стар афоризъм, който мнозина подхвърляха по времето на Тръмп в Белия дом: „Мисля, че хората трябва да осъзнаят, че трябва да приемат всичко, което той казва, сериозно, но не буквално“.

Но международните лидери нямат друг избор, освен да приемат думите на Тръмп както буквално, така и сериозно. И като се имат предвид предишни изказвания на Тръмп, както и предишната му отстъпчивост пред Путин, те може би са по-прозорливи от републиканците в САЩ, отбелязва лондонският в. „Индипендънт“.

Доналд Тръмп направи услуга на Европа, смята изданието „Политико“. Сега, когато водещият кандидат в републиканската надпревара поканва Путин да нападне съюзници от НАТО, Европа може най-накрая да се подготви да се защитава.

„С един замах Тръмп освободи Европа от ограниченията на американския „балон на сигурността“, подчертава изданието.

„Възхищението на Доналд Тръмп от авторитарните управници е тревожна константа, която обаче се е превърнала в нещо нормално в САЩ“, пише кореспондент на швейцарския в. „Льо тан“.

„Заплашена от Тръмп, Германия трябва да направи повече за отбраната си“, гласи заглавието на френското издание „Опинион“.

Фактите са, че вчера германският канцлер Олаф Шолц откри строежа на нов завод за артилерийски боеприпаси. Целта на производството ще бъде да повиши способностите на германската армия, която е подложена на по-голям натиск от всякога да подобри възможностите си след изявленията на Доналд Тръмп относно НАТО, подчертава „Опинион“.

Германският канцлер подкрепи „мащабното“ производство на оръжие в Европа и призова европейците да се върнат към масовото производство на военна техника, като отдават предпочитание на дългосрочните поръчки. Шолц ги предупреди, че Русия представлява дългосрочна заплаха за сигурността на континента, пише и португалският в. „Диариу де нотисиас“.

„Колкото и да е неприятна тази реалност, не живеем във времена на мир“, подчерта канцлерът, като напомни за продължаващата война в Украйна и „имперските амбиции“, които според него проявява руският президент Владимир Путин.

Според Шолц решаването на тези проблеми ще изисква по-тясно сътрудничество между 27-те страни членки. „Силната отбрана изисква стабилна индустриална база. Това ще се случи, ако ние, европейците, групираме нашите нашите поръчки, обединим ресурсите си и така дадем на индустрията перспективи за следващите 10, 20 или 30 години“, отбеляза той.

Шолц призна дори, че Германия е давала лош пример по отношение на политиката на въоръжаването, без необходимото дългосрочно планиране, отбелязва португалското издание.

Фактът, че изказването на Тръмп не предизвика силно осъждане от Републиканската партия, показва степента на влиянието му над нея, отбелязва в. „Чикаго трибюн“.

Въпреки шока, предизвикан в Европа от твърдението на Тръмп, че би насърчил Русия „да прави каквото си иска“ с „провинилите се“ членове на Алианса, във Вашингтон повечето републиканци омаловажиха или защитиха забележките, коит