Светлана Мухова е копривщенски краевед, иконописец и магистър по богословие и история. Пребивава и работи в град Копривщица. Завършва художествена гимназия в София, а след това класическо образование по богословие във ВТУ „Свети Свети Кирил и Методий“. Изучава история в СУ „Свети Климент Охридски“, където защитава дипломната си работа „Йоаким Груев – обществено-политическа дейност до Освобождението“ и магистърската си теза „Бел-Ланкастърската система от Мадрас до Копривщица и нейната роля за изграждането на новобългарското училище“. В своята дейност като уредник в Къща музей „Георги Бенковски“ провежда обширно проучване на живота на революционера, като издава няколко труда и негови биографии в различни издателства.
– Г-жо Мухова, върху какво сте се спряли относно снимката, която според вас може да е неизвестен портрет на Георги Бенковски? Какви са приликите и съвпаденията, които ви насочиха към този извод?
– Снимката, която открихме в нашия архив, не беше неизвестна. В миналото сме я използвали за етнографски цели, за да представим обичаите на копривщенци. Но тя никога не е била свързвана с Георги Бенковски и никога не сме си мислели, че може да има връзка.
При сравнението между снимката и известния портрет на Бенковски открихме някои подобия, които ни накараха да обърнем внимание на този аспект.
– Вашата статия в сп. „Минало“ разглежда по-стара снимка на Бенковски и дали представянето му е било автентично. Можете ли да ни разкажете повече за този анализ и как сте стигнали до извода, че това може да е нов портрет на революционера?
– През 2019 година се сблъсквахме с твърдения относно известната снимка на Бенковски. Изследователите, които се опитваха да я отхвърлят, споменаха, че на снимката той е с дивит – мастилница и следователно това не може да е Бенковски. Въпреки това, ние открихме, че този аргумент не е достатъчно убедителен, тъй като съществуват други фактори, които може да подкрепят автентичността на снимката. Така се засили интересът ни към новата снимка.
Проучвайки архивните материали, открихме нов портрет, който представял голяма сходство с известния образ на Бенковски. Изследването ни доведе до заключението, че този човек на снимката може да бъде самият революционер.
– Въпреки че има прилики между двете снимки, какви други фактори ви накараха да се съмневате в автентичността на новия портрет?
– Сравнението между снимките ни насочи към някои ключови разлики. Специалистите в областта на лицевата идентификация откриха някои измирими различия, които не позволяват да се потвърди с абсолютна сигурност, че новият портрет е на Бенковски.
Все пак, независимо от съмненията, сме решили да публикуваме снимката, за да привлечем вниманието на колекционери и други заинтересовани лица, които може да разполагат с допълнителни доказателства за този въпрос.
Крайният извод е, че досега не можем да потвърдим или отречем автентичността на новия портрет на Георги Бенковски, но се надяваме да продължим изследванията по въпроса.