Администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп поставя по-голям акцент върху качеството на търговските споразумения, отколкото на времевите рамки за тяхното финализиране, заяви днес министърът на финансите Скот Бесънт.
„Няма да се оставим да бъдем принуждавани да сключваме бързи сделки само заради самия факт, че трябва да ги имаме“, посочи Бесънт в интервю за CNBC, отбелязвайки предстоящия срок 1 август, когато трябва да бъде постигнато споразумение с Европейския съюз, преди да влязат в сила 30% мита за повечето вносни стоки.
На въпроса дали срокът може да бъде удължен за страните, които преговарят конструктивно с Вашингтон, Бесънт отбеляза, че окончателното решение е на президента Доналд Тръмп.
„Ще видим какво ще реши президентът. Но ако погледнем към митата от 1 август, по-високите мита ще засилят натиска върху тези държави да постигнат по-добри уговорки“, добави той.
По темата с Китай, Бесънт спомена, че „в скоро време ще се проведат разговори“.
„Смятам, че търговските въпроси са в добра позиция, и сега можем да започнем да разглеждаме и други аспекти. За съжаление, купувачите от Китай играят важна роля в търговията със санкциониран ирански и руски петрол“, коментира той.
„Трябва също така да се фокусираме върху важния въпрос за търговския дисбаланс, който трябва да бъде решен от китайската страна“.
Финансовият министър добави, че ще насърчи Европа да последва примера на САЩ, ако те наложат вторични мита срещу Русия.
Говорейки за Япония, Бесънт подчерта, че правителството се интересува най-вече от осигуряване на най-добри сделки за американските интереси, а не от вътрешнополитически въпроси в страната.
БТА напомня, че на 12 юли Доналд Тръмп обяви, че ще наложи 30% мита върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико също ще бъде обложен със същите митни ставки.
Според Бесънт, цялото Управление за федерален резерв (УФР) на САЩ трябва да се разбира като институция, особено по отношение на неговия успех.
В интервюто той отказа да коментира информация, която твърди, че е посъветвал Тръмп да не уволнява председателя на УФР Джером Пауъл, като подчерта, че това остава в ръцете на президента.