Начало Водещи Санторини по тревога: Земетресенията продължават, хиляди се евакуират

Санторини по тревога: Земетресенията продължават, хиляди се евакуират

39
Санторини по тревога: Земетресенията продължават, хиляди се евакуират
Стотици хора се редят на опашки, за да се качат на ферибот от Санторини. Снимка: AP/БТА

Стотици хора се редят на опашки за фериботи на пристанището в Санторини от сутринта днес, след като стотици земетресения продължават да разтърсват популярния гръцки остров, предадоха БТА и Ройтерс.

Стотици земетресения бяха регистрирани в морето между вулканичните острови Санторини и Аморгос в Егейско море от петък до днес. Само през вчерашния ден бяха регистрирани шест труса с магнитуд над 4 по Рихтер, а най-силното бе с магнитуд 4,9.

Гръцките власти наложиха евакуация и засилено наблюдение докато оценяват ситуацията, съобщи гръцкото издание „Катимерини“. Общо 37 земетресения с магнитуд над 4, както и множество по-малки трусове, са регистрирани на острова от събота до понеделник вечерта.

Сеизмолози инсталираха две нови станции за наблюдение на о. Анидрос и на о. Анафи, с които ще проследяват сеизмичната активност отблизо. Работници и туристи бяха преместени в безопасни зони далеч от калдерата – вулканично образувание, получено при сриване на кратера навътре в самия него и известно с вулканичната си активност.

„Наблюдаваме ситуацията отблизо, но на този етап няма причина за паника“, отбеляза Ефтимиос Лекас, водещ гръцки сеизмолог. „Въпреки че тези земетресения са обезпокояващи, те не са индикатор за предстоящо вулканично изригване или катастрофално събитие“, твърди Лекас.

Опашки от коли и стотици хора се образуваха на главното пристанище на острова и вчера следобед в опит да се качат на ферибот. Пуснати са допълнителни курсове на фериботите от Санторини, както и допълнителни полети, информира АНА-МПА.

Над 200 са регистрираните подводни земетресения в последните три дни, отбелязва Асошиейтед прес. Властите разположиха спешни спасителни екипи и затвориха училищата на островите Санторини, Анафи, Иос и Аморгос до петък.

Жителите и посетителите бяха посъветвани да избягват големи събирания на закрито, както и зоните, където може да има свлачища.

Санторини, който има формата на лунен сърп, е първокласна туристическа дестинация с ежедневни посещения, които се осъществяват чрез търговски полети, фериботи и круизни кораби, посочва АП. Островът привлича повече от 3 милиона посетители годишно в своите варосани села, построени покрай впечатляващи скали, образувани от голямо вулканично изригване преди повече от 3500 години. То е определено за едно от най-опустошителните събития в историята на Средиземноморието. Смята се, че това събитие е довело до разрушаването на минойската цивилизация на остров Крит и е причинило огромно цунами, което е ударило бреговете на Егейско море.

Друга голяма трагедия се случва на 9 юли 1956 г., когато остров Санторини и околните Цикладски острови бяха ударени от сериозно земетресение с магнитуд 7.5. То е едно от най-разрушителните в съвременната гръцка история и е последвано от мощно цунами. Над 50 души загиват, а голяма част от сградите на Санторини са разрушени. Трусът се усеща в цяла Гърция и части от Турция.

През последните десетилетия Санторини остава под наблюдение поради периодичната активност на вулкана и слабите земетресения в района. Последният активен период на вулкана беше през 2011-2012 г., когато сеизмолозите отчетоха засилена активност в Калдерата, но без голямо изригване.

Остров Санторини/ Гърция

Как Гърция се подготвя за земетресения?

Гърция е една от най-сеизмично активните страни в Европа, но научените уроци от миналите бедствия са помогнали на страната да изгради по-добри механизми за превенция и реакция при земетресения.

1. Усъвършенствани строителни норми

След земетресението с магнитут 6 в Атина през 1999 г., при което загиват 143 души, а над 50 000 остават без дом, гръцкото правителство въведе по-строги строителни регулации, които задължават новите сгради да бъдат проектирани така, че да издържат на силни трусове. Въпреки това, много от старите сгради в страната остават уязвими, особено в по-населените райони като Атина и Солун.

2. Национална обсерватория и ранно предупреждение

Гърция има една от най-добрите мрежи за сеизмичен мониторинг в Европа, ръководена от Националната обсерватория в Атина. Тя следи сеизмичната активност в реално време и си сътрудничи с международни институции, за да прогнозира евентуални трусове.

3. Образователни кампании и тренировки

В училищата и обществените институции редовно се провеждат обучения за реакция при земетресения. Властите също така периодично организират симулационни учения, които подготвят гражданите за евакуация и действия в случай на трус.

4. Гражданска защита и международно сътрудничество

Гръцката служба за гражданска защита работи в тясно сътрудничество с Европейския съюз и международни организации като Офиса на ООН за намаляване на риска от бедствия (UNDRR). Това позволява бързо мобилизиране на спасителни екипи и помощ в случай на голямо бедствие.

5. Възможности за ранно предупреждение за цунами

Поради високия риск от подводни земетресения в Егейско и Йонийско море, Гърция участва в международни програми за ранно предупреждение за цунами. След земетресението в Крит през 365 г. и по-нови случаи като това през 1956 г. (Санторини), учените следят внимателно сеизмичната активност под морското дъно.

Гърция е страна, свикнала с честите земетресения, но всяко ново бедствие напомня за необходимостта от добра сеизмична защита, безопасно строителство и адекватни планове за реакция при бедствия. Уроците от миналото могат да помогнат на страната да се подготви по-добре за бъдещите предизвикателства.

Още новини от деня – четете тук