Косово е изгубило повече от 600 милиона евро външно финансиране, свързано, наред с други неща, с опазване на околната среда и енергийни проекти, откакто Европейският съюз наложи санкции на страната през 2023 г., сочи доклад на института GAP, цитиран от Ройтерс.
Косовското правителство оспорва сумата, но докладът на местния институт дава една от първите независими оценки за влиянието на санкциите върху една от най-бедните страни в Европа. Санкциите бяха наложени заради ролята на косовските власти в разпалването на етническо напрежение в населената предимно със сърби северна част на Косово.
„Мерките (…) доведоха до значителни финансови последици и последици за развитието, като струваха на Косово близо 613,4 милиона евро в замразени или отложени за неопределено време проекти“, посочи в доклада си институтът.
Засегнатите средства са свързани с различни финансови инструменти, които помогнаха за развитието на Косово от обявяването на независимостта му от Сърбия през 2008 г. насам.
Най-засегнатите сектори са околна среда и енергетика, като блокираните средства за тях възлизат на повече 460 милиона евро, сочи докладът, цитиран от Ройтерс. Това представлява голям удар за страна, която отчаяно се нуждае да намали зависимостта си от производство на електроенергия от въглища, отбелязва агенцията.
ЕС не е заявил публично каква е сумата на отложените средства.
Косовското правителство обаче оспорва тези данни. С изключение на 7,1 милиона евро, за които правителството твърди, че са изгубени заради изтичащи договори, средствата „не са нито изгубени, нито изложени на риск“, тъй като те ще бъдат размразени, когато санкциите бъдат премахнати, заяви говорител на правителството пред Ройтерс.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Кая Калас заяви миналата седмица, че блокът ще започне „постепенно“ да премахва санкциите, при условие, че Косово ще работи за деескалация на напрежението на север.
Висш дипломат заяви пред Ройтерс, че ЕС ще започне да предоставя техническа помощ за финансирани от ЕС проекти през следващите няколко седмици, но че в момента няма план за разпределяне на средствата.
Косово не е признато за държава от някои членове на ЕС, което прави отмяната на санкциите по-трудна, напомня Ройтерс.
Постепенното отменяне „не е много съществено и е много малко вероятно ЕС да продължи с финансирането“, каза дипломатът.
Косово има амбиции да се присъедини към ЕС. Този процес обаче е възпрепятстван и от ролята на премиера Албин Курти в увеличаването на напрежението на север в Косово чрез систематично затваряне на институции, управлявани от сърби, забрана за употребата на сръбския динар в рамките на страната и създаване на пречки за търговията, отбелязва агенцията.