Руският външен министър Сергей Лавров изрази мнение, че провеждането на избори в Украйна би могло да бъде „оптималното решение“ за намиране на представител, който да подпише мирно споразумение от украинска страна.
„Такова [мирно споразумение] трябва да бъде конструирано по начин, който да не повтаря събитията от 2014 г., когато на власт дойдоха пучисти. Тогава ще можем да установим кой наистина представлява легитимността на украинската власт. Текущата конституция, която президентът е разглеждал многократно, предвижда възможност да се говори за председателя на Върховната рада (парламента на Украйна). Най-доброто обаче би било да се организират избори“, каза руският министър, цитиран от ТАСС.
При запитване дали Русия е готова да подпише мирен договор с Володимир Зеленски, Лавров подчерта, че Зеленски няма легитимност. „Вие слагате каруцата преди коня. Първо трябва да се стигне до договор, а след това ще вземем решение. Но президент Зеленски, както многократно е споменавал и президент [Владимир] Путин, няма легитимност, което вече е признато дори и в Украйна“, добави той.
Според Лавров, основният приоритет за Русия в момента е да подготви солиден мирен договор с Украйна.
Той също така спомена, че Европа и Великобритания са „защитници на правата на човека“. „В Израел арабският език не е забранен, в арабски държави – ивритът не е забранен, в Ирландия – английският не е забранен. Би било недопустимо, ако се случеше обратното, докато в Украйна всичко свързано с Русия може да бъде забранено, за което вие [по повод това] мълчите“, подчерта Лавров, обръщайки се конкретно към британските журналисти.
„Ние винаги сме заявявали, на всички нива, че сме готови за мирни преговори, които ще се съсредоточат върху разбирането и решаването на причините за тази криза [в Украйна]. Ние не сме тези, които избягват контактите“, каза министърът.
„Преди година, те [украинците] твърдяха: Никакви преговори, никакво примирие, само стратегическото поражение на Русия може да разреши ситуацията на бойното поле, а Русия трябва да се изтегли до границите от 1991 г. Обаче, след като започнаха да осъзнават промените в ситуацията в зоната на конфликта, която не е в полза на киевския режим, нови тонове за прекратяване на военните действия и започване на преговори започнаха да се чуват отново. Те всички заявяваха, че за преговори е необходимо да имат позиция на сила и да говорят с Русия от такава позиция. Нека помислят как техните предци са се опитвали да водят разговори с Русия от позиция на силата“, подчерта Лавров.