Русия започна днес мащабни военноморски военни учения с участието на повече от 150 плавателни съда и 15 000 военнослужещи в акваториите на Тихия и на Северния ледовит океан, както и във водите на Балтийско и Каспийско море, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс и БТА.
Учението „Юлска буря“ продължава до 27 юли и има за цел да провери готовността на флота за нестандартни операции, за използването на оръжия с голям обсег, както и на други модерни системи, включително безпилотни, пише в изявление на отбранителното ведомство.
„Екипажите на корабите ще отработят развръщане в районите на бойни действия, борба с подводници, защита на райони за базиране и икономически дейности“, отбелязва руското министерство на отбраната. Ученията също така ще включват „отразяване на атаки на вражески средства за въздушно нападение, безекипажни катери и безпилотни летателни апарати, осигуряване на безопасността на корабоплаването, нанасяне на удари по вражески обекти и корабни групи“.
В маневрите, които са ръководени от адмирал Александър Моисеев, участват и над 120 летателни апарата, 10 брегови ракетни комплекса, 950 единици военна и специална техника.
На фона на продължаващата война в Украйна и нарастващото напрежение между Русия и Запада, мащабните руски военноморски учения може да се разглеждат не само като проверка на бойната готовност, но и като стратегическа демонстрация на сила, целяща да отвлече вниманието на Европа и НАТО. Провеждането на такива широкомащабни маневри едновременно в няколко ключови морски региона, включително Балтийско море, в близост до страни от НАТО, създава впечатление за заплаха и ангажира ресурсите на алианса за наблюдение и реакция. Така Русия може да търси да разсее вниманието от действията си в Украйна, да провокира несигурност в съседни държави и да тества реакциите на Запада в условия, които симулират по-широк конфликтен сценарий.