Укрепената църква в румънското село Биертан в Трансилвания държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света. Тя датира от 1515 г. и се задейства с манивела и ключ. Механизмът блокира дебела дъбова врата с 19 метални резета, всичките свързани помежду си. И ключалката, и вратата са дело на местния занаятчия Йоханес Райхмут от Сигишоара.
При нападения и обсада те трябвало да гарантират безопасността на ценностите на църквата и общността, съхранявани в така наречената сакристия (помещение в християнските храмове, в което свещеникът се подготвял за службите и съхранявал богослужебните дрехи, но и най-ценните предмети на църквата).
Съвременните експерти определят ключалката като “чудо на инженерството”. Тя предизвиква фурор и е удостоена с награда, когато през 1889 г. е свалена заедно с вратата от пантите и е отнесена на Световното изложение в Париж. Ключалката работи и днес, но не е единственият атрактивен елемент за посетителите.
В укрепената църква се намира най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият “брачен затвор”. Малка къща, в която местният свещеник заключвал онези партньори, които имали различия, за да решат проблемите си. Те прекарвали зад решетките две седмици, но можели да си тръгнат по-рано, ако се помирят. Трябвало да споделят едно много малко легло, една възглавница, едно одеяло, обща чиния и лъжица и едно място на масата. Методът бил толкова ефективен, че църковните архиви показват, че за 300 години в селото е имало само един развод.
През 1993 г. Биертан и неговата укрепена църква са обявени от ЮНЕСКО за обект на световното наследство.