Любовта е една и съща, независимо дали днес, преди век или след 500 години. Това каза Светлозар Панов на представянето на новия си роман „Гайдарят“. Събитието се състоя тази вечер в пространството на Art & Tart.
„Гайдарят“ е любовен роман, посочи авторът. Според него любовта е точно толкова разпространена по света, колкото и омразата, заради което в книгата са включени моменти, свързани и с двата вида чувства. Показано е и едно наше качество, което е много характерно – ревността, отбеляза Светлозар Панов.
„Израснахме в един период, когато ни учеха на добро и лошо, героизъм и т.н. Впоследствие, с годините, разбираме, че хората не сме герои, не се съпротивляваме винаги, но би трябвало да го правим. И в някакъв миг това е свързано с любовта и с омразата“, каза авторът на „Гайдарят“.
В книгата си той разказва за двама млади българи от средата на 19-и век и за изпитанията, пред които са изправени.
Панов посочи, че за него представлява интерес обратната връзка от страна на читателите относно главната героиня в книгата. „Тя има по-нетрадиционно за онзи период поведение“, каза той. Според него персонажът представлява еманципирана жена.
„Някои от вас познаваха майка ми, която даде един корекционен тон на това произведение и удари една тесла на първите ми опити, с което ме вкара в правия път“, каза още Светлозар Панов.
По думите му заглавието е вдъхновено от общото между България и Ирландия – едно от местата, където той е работил върху книгата си. Интерес към превода на „Гайдарят“ има от страни като Унгария, Полша и Армения, съобщиха още авторът и издателят Петър Колев.
Светлозар Панов е дългогодишен дипломат от кариерата. Бил е посланик, генерален консул и дипломат в посолствата на България на няколко континента. Автор е още на романите „Царицата“ и „Царицата и дяволът“ от 2007 и 2008 г.