Начало Водещи Рокади в ГЕРБ-Варна: Корпоративен натиск или нужда от промяна доведоха до трусове

Рокади в ГЕРБ-Варна: Корпоративен натиск или нужда от промяна доведоха до трусове

54
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов смята, че парламентът не трябва дори да разглежда предложение за референдум за еврото

Политически сътресения във варненската организация на ГЕРБ след промяна в ръководството на структурата в морския град. Рокадата доведе до вътрешнопартийно напрежение, което доведе до остър вътрешен протест, бурни обществени реакции и постави на дневен ред въпроси за влиянието на местни икономически кръгове в партийната политика.

Изпълнителната комисия на ГЕРБ взема решение да смени досегашния районен координатор на ГЕРБ в Одесос – д-р Руслан Тошев, и да го замени с арх. Стоян Петков, обяснява хронологията сайтът Club Z, като се позовава на статия в сайта nakratko.bg.

Тошев е избран преди това с двойно повече гласове от другия кандидат – човек, свързван с екс-кмета и сегашен областен координатор на ГЕРБ – Иван Портних.

Над 150 от 200 членове на структурата подписват петиция против рокадата, определяйки я като „безпринципна, несправедлива и в разрез с устава на партията“.

Ръководството мотивира решението с „лоши резултати на изборите“ и посочва, че смени са извършени във всички райони на Варна („Одесос“, „Приморски“ и „Младост“).

Недоволните от рокадите твърдят, че смяната е наложена „отгоре“, без мотиви и диалог с местната структура.

Тошев не е бил предупреден и не е присъствал на събранието, тъй като е бил в чужбина, но и не са изтъкнати слабости или провали в работата му.

Постъпката противоречи на утвърдени вътрешнопартийни принципи и обезсърчава реалните членове. Опасенията са, че местната организация се превръща в платформа за корпоративни интереси и зависимости.

„Настояваме решението за отстраняването му да бъде отменено. В противен случай ще използваме всички възможности по устава и гражданските ни права“, се посочва в петицията на недоволните членове на ГЕРБ „Одесос“, която е публикувана в сайта afera.bg.

От ГЕРБ твърдят, че уставът не е нарушен и че решението е взето редовно от Изпълнителната комисия, съгласно чл. 36, т. 15 от устава.

За рокадите се посочват предимно изборни загуби в края на 2024 г., когато кандидатите на коалицията ПП-ДБ печелят „Одесос“ и „Приморски“.

Остра реакция дойде от бившия кадровик на ГЕРБ Цветан Цветанов, който, преди да напусне партията на Борисов, се грижеше за структурите по места. В профила си във „Фейсбук“ той коментира, че става въпрос за „превземане“ на структурата от икономически групировки.

Кой диктува кадровите решения в ГЕРБ днес и в чии интереси? Все по-настойчиво се говори, че ГЕРБ – Варна се превръща в платформа за корпоративни зависимости. Фигури от сенчестата периферия на местната икономика и преференциалния вот заемат все по-видимо място в партийната йерархия – не чрез идеи, а чрез влияние и „резултати“. Спомнете си Славена и нейните над 10 000 преференции – случайна аномалия или нов модел на овладяване? Какво стана с духа на ГЕРБ от 2006–2019 г.?“, пита Цветанов, който сега води своя партия, в публикация във фейсбук, цитирана от Club Z.

Варна e една от ключовите крепости на ГЕРБ в миналото, и е в центъра на конкуренция между различни партийни и икономически интереси.

На местните избори през 2023 г. ГЕРБ изгуби кметските места в ключови райони от ПП-ДБ, което доведе до допълнително напрежение в структурата.

Дали напрежението в ГЕРБ-Варна ще бъде овладяно, предвид и случая с кмета Благомир Коцев, който беше вкаран в ареста по обвинения в корупционни практики, засега не е ясно. Варна обаче е ключова „врата“ на страната ни и през нея минава сериозен транспортен трафик, ориентиран на изток. Засега не може да се търси геополитически контекст на случващото се в морската столица, но със сигурност разклатената стабилност на местното управление и политическите трусове в този край на страната не са в интерес на сигурността, в момент на война, която се води много близко до границите ни.