Начало Водещи Ройтерс: Завръщането на украинските бежанци ще ощети източноевропейските икономики

Ройтерс: Завръщането на украинските бежанци ще ощети източноевропейските икономики

54
украински бежанци

Мир в Украйна би донесъл надежда за стабилизация, но също така може да създаде нови икономически трудности за държавите в Централна и Източна Европа. Потенциалното завръщане на милиони украински работници, които са напуснали родината си след руската инвазия, може да изостри недостига на работна ръка и да окаже натиск върху вече затегнатите пазари на труда в региона, анализира „Ройтерс“.

От 4.3 милиона украински мигранти, избягали в Европейския съюз до декември 2023 г., значителен брой са намерили работа в Полша (22%) и Чехия (9%), сочат данни на Евростат.

„Част от икономическия успех на много държави в региона е свързан с украинците, които се преместиха там през последните две години,“ коментира Кристиан Петер от J. Safra Sarasin на икономически форум във Виена.

Проучване на Централната банка на Полша от ноември показва, че 59% от украинските бежанци биха се върнали в Украйна, ако войната приключи, което може да остави сериозен недостиг на работна ръка в градове като Варшава, Братислава и Прага.

Регионът вече се сблъсква с редица икономически предизвикателства. В Полша заплатите нараснаха с 10% през 2024 г., а недостигът на работници повишава разходите за труд. Централните банки са изправени пред трудности заради „лепкава“ инфлация и силния щатски долар, който оскъпява обслужването на дългове. В Полша, Румъния и Словакия дълговете на правителствата се увеличават, като в Полша дефицитът е 5% от БВП – над целта на ЕС от 3%.

Следвоенното възстановяване на Украйна би могло да донесе икономически ползи за съседните държави, особено за Полша, която вероятно ще играе ключова роля в реконструкцията.

„Компаниите могат да използват заминаващите работници като възможност за инвестиции в автоматизация и технологии,“ посочи Шарлот Рухе от Европейската банка за възстановяване и развитие.

Икономическите перспективи в региона допълнително се усложняват от силния долар, несигурността около лихвените проценти в САЩ и обещанията на новоизбрания президент Доналд Тръмп за налагане на нови търговски тарифи.

„Заплахите са навсякъде,“ коментира Ана Трипович, държавен секретар в Министерството на финансите на Сърбия. Тя подчерта, че последиците от пандемията, енергийната криза и войната в Украйна продължават да натоварват икономиките в региона.

Въпреки предизвикателствата, експертите очакват Централна и Източна Европа да запазят ролята си като двигател на растежа в ЕС, дори при потенциална загуба на работна сила от украински мигранти.

Още международни новини – четете тук